Jakie są rodzaje narzędzi wiertniczych?

Jakie są rodzaje narzędzi wiertniczych?

Wiertnictwo jest dziedziną, która w ciągu ostatnich lat znacznie poszła do przodu. Dzisiaj wykorzystuje szeroką gamę nowoczesnych narzędzi, dzięki którym możliwe jest wiercenie jeszcze głębiej, szybciej i bezpieczniej.

Wiertnictwo zaliczane jest do dziedzin przemysłu skupiających się na poszukiwaniu złóż kopalin. Wyszukiwanie i udostępnianie złóż odbywa się poprzez przeprowadzanie otworów wiertniczych z wykorzystaniem odpowiedniego zaplecza. Również wiertnictwo skupione jest na drążeniu otworów o charakterze badawczym, które służą do zdobycia wiedzy dotyczącej budowy geologicznej danego obszaru.

Wydziela się techniki wiertnicze takie jak:

  • wiercenie udarowe
  • wiercenie obrotowe
  • wiercenie specjalne

W zależności od różnych technik wiertniczych wykorzystuje się także różne narzędzia wiertnicze. Są one dobierane w zależności od głębokości wiercenia, materiału, w którym planuje się wiercić, celu wiercenia, przykładowo może ono odbywać się z płuczką lub „na sucho”.

Do wykonywania wierceń na niewielkich głębokościach, zwykle do 50 centymetrów, wykorzystuje się świdry ręczne. W przypadku większych głębokości, do kilku metrów, a także głębszych, stosuje się specjalistyczny sprzęt pozwalający na uzyskanie znacznie lepszej efektywności prowadzonych prac.

Świdry dzielone są na te przeznaczone do wiercenia udarowego oraz okrętnego, a także wiercenia obrotowego. Jednym z najpopularniejszych rodzajów świdrów jest świder ślimakowy – określa się go również terminem szneki. Oprócz świdrów ślimakowych stosuje się także świdry łyżkowe, które najlepiej sprawdzają się w materiałach miękkich i sypkich.

Świdry, na przykład szneki, mocuje się na żerdziach wiertniczych, a następnie umieszcza się na nich klucz do obracania. Do wiercenia obrotowego stosowane są również różnego rodzaju piloty, głowicie widiowe, zęby.

Narzędzia wiertnicze tego rodzaju zakupić można w różnych firmach, także od polskich producentów, na przykład firmy Staltechnika (staltechnika.pl), która posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji sprzętu wiertniczego. W ofercie firmy dostępne są różnego rodzaju narzędzia, w tym wiertnice poziome i pionowe, agregaty hydrauliczne, osprzęt wiertniczy, podajniki ślimakowe. Pełna oferta firmy zaprezentowana jest na stronie: staltechnika.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *