Z rolki czy z siewu – który trawnik wybrać?

Z rolki czy z siewu – który trawnik wybrać?

Trawnik z rolki czy siany? Który z nich będzie lepszym wyborem? Obie metody zakładania trawnika posiadają swoje wady i zalety, a co za tym idzie – swoich zwolenników i zdeklarowanych przeciwników. Każdy z typów trawnika lepiej sprawdza się w nieco innych przypadkach. Kiedy warto wybrać trawnik siany, a kiedy trawnik z rolki?

Trawnik siany

Trawnik z siewu to propozycja przede wszystkim dla osób, które mają czas na to, by zaczekać, aż nasiona wykiełkują, a następnie – aż trawa naturalnie wzrośnie. W sprzyjających warunkach zajmuje to kilka miesięcy. Na trawnik siany warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na niskie ceny. Jego zaletą może też okazać się satysfakcja z własnoręcznie wykonanego trawnika i możliwość doboru odpowiednich nasion do poszczególnych jego części. Na niekorzyść trawnika sianego przemawia natomiast pracochłonność i fakt, że dopóki trawa całkowicie nie wyrośnie, nie może być użytkowany.

Decydując się na to rozwiązanie, pamiętajmy, że końcowe efekty i nasze zadowolenie z eksploatacji trawnika w największej mierze zależy od wyboru odpowiednich nasion. Inne gatunki bowiem sprawdzają się w przypadku trawnika w zacienionym miejscu, a inne w słonecznym. Ważne jest również przeznaczenie trawnika – czy będzie on intensywnie użytkowany, czy też jego charakter będzie przede wszystkim dekoracyjny. Informację o przeznaczeniu danej mieszanki nasion znajdziemy na opakowaniu. Ważna jest też ilość nasion – 1 kilogram wystarczy do obsiania 40 metrów kwadratowych, jednak warto zawsze kupić ich nieco więcej niż wskazują obliczenia.

Trawnik z rolki

Trawa w rolce posiada sporo zalet. Przede wszystkim – piękny trawnik zyskujemy od razu po ułożeniu rolek, a użytkować możemy go po upływie ok. dwóch tygodni. Ponadto od razu wiemy, jak będzie wyglądał trawnik. Kupujemy przecież trawę wyrośniętą na kilka cm. Trawa w rolce świetnie sprawdza się, gdy chcemy ułożyć trawnik na terenie pochyłym. Jeśli w takich miejscach wysiejemy nasiona, to mogą one zostać zmyte przez deszcz i podlewanie.

Wadą trawnika z rolki jest przede wszystkim cena – są one droższe od mieszanek przeznaczonych do samodzielnego wysiewu. Poza tym jego wyłożenie może niektórym sprawić pewne problemy, warto więc wówczas poprosić o pomoc fachowców. Na tym jednak minusy opisywanego rozwiązania się kończą.

W przypadku trawnika z rolki do wyboru mamy dwa typy – darń na folii oraz odcinaną do gruntu. Jeśli zależy nam na wytrzymałości trawnika, najlepszym wyborem będzie ta druga. Dzięki temu, że jest grubsza, cechuje się większą odpornością na deptanie.

One thought on “Z rolki czy z siewu – który trawnik wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *