Rolety zewnętrzne zabezpieczają nie tylko przed włamaniem. Poznaj zalety, charakterystykę i rodzaje rolet

Rolety zewnętrzne zabezpieczają nie tylko przed włamaniem. Poznaj zalety, charakterystykę i rodzaje rolet

Obecnie stosowanie rolet zewnętrznych staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej pojawia się ich w nowo budowanych domach. Instalowane są również podczas remontów stolarki okiennej. Mają one wiele zalet, przede wszystkim zabezpieczają przed włamaniem, wygłuszają wnętrze, a także zapewniają izolację termiczną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet, można więc je dopasować do swoich potrzeb.

Rolet zewnętrzne i wewnętrzne dzieli przynajmniej kilka różnic

Rolety zewnętrzne są coraz częściej uwzględniane przez architektów na etapie tworzenia projektów domów. Wynika to z konieczności dopasowania ich typu do parametrów budynków oraz użytych przy jego konstrukcji technologiach. Rolety zewnętrzne są montowane głównie jako dodatkowe zabezpieczenie okien przed wtargnięciem nieproszonych gości. Dzięki temu zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz intymności.

Stosowanie rolet zewnętrznych poprawia również izolację okien, co wpływa dodatnio na bilans energetyczny domu czy mieszkania. W lato chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, natomiast w zimę nie pozwalają na zbytnie wychłodzenie się pomieszczeń. Są również dodatkową ochroną okien przed działaniem innych czynników atmosferycznych jak wiatr, deszcz, śnieg czy grad. Poprawiają również izolację akustyczną, gdyż tłumią fale dźwiękowe dochodzące z zewnątrz.

Te rolety znajdziesz na polskim rynku

Decyzja o tym jaki typ rolet wybrać jest uzależniona od tego czy są one montowane w trakcie budowy, czy już na gotowym oknie. Dodatkowo można również wybrać osłony instalowane nad oknem lub wewnątrz nadproża.

Skrzynki naokienne, do których zwija się cały mechanizm, mogą być wykonane ze stali, aluminium lub tworzywa. Natomiast te instalowane między oknem a nadprożem najczęściej wykonane są ze sztucznego tworzywa bądź aluminium, dodatkowo docieplane są płytą styropianową.

Rolety zewnętrzne montowane w trakcie budowy

Rolety do zabudowy są najpopularniejszym typem żaluzji zewnętrznych, które muszą być uwzględnione w projekcie budynku ze względu na konieczność pozostawienia miejsca na kasetę. Zapewniają one wysoki poziom ochrony termoizolacyjnej oraz akustycznej. Niwelują starty ciepła oraz poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniu. W przypadku tego typu rolet mechanizm jest umieszczany w kasetach ceramicznych lub styropianowych, dodatkowo wzmocniona za pomocą metalowych prętów i umieszczona pod nadprożem. Można również uwzględnić montowanie mechanizmu podtynkowego, jednak wtedy trzeba uwzględnić dodatkową grubość muru, a okno jest głębiej osadzone.

“Rolety nakładane tworzą estetyczne połączenie wnęki z oknem. Ze względu na swoją budowę, najczęściej montuje się je we wnęce okiennej” – czytamy na www.oknoplast.com.pl.

. Ich montaż trzeba więc uwzględnić przy wymianie okien lub na etapie projektowania domu. Mechanizm tych żaluzji zewnętrznych jest zintegrowany z ramą, a kaseta chroniąca mechanizm jest widoczna od wewnątrz. Mogą one być montowane zarówno z oknami PVC, drewnianymi oraz aluminiowymi.

Rolety do umieszczenia na gotowym oknie

Rolety adaptacyjne instalowane są tylko i wyłącznie w gotowych okna. Kaseta wraz z mechanizmem umieszczana jest w otworze okiennym. Może być on umieszczony w ościeżnicy, na elewacji lub ścianie bocznej. Wszystko zależy od możliwości jakie daje dany otwór okienny. W zależności od potrzeb kasteta może być prawoskrętna lub lewoskrętna.

Zdjęcie w materiale autorstwa: Dmitry Ruchkin z ww.flickr.com na licencji Creative Commons.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *