Rolety zewnętrzne sterowane automatycznie czy ręcznie?

Rolety zewnętrzne sterowane automatycznie czy ręcznie?

Rolety zewnętrzne dobrze sprawdzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach – mieszkania na wysokich piętrach mogą chronić przed wysoką temperaturą latem i utratą ciepła zimą. Kolejnym zastosowaniem rolet jest ochrona przed włamaniem. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach znajdujących się na parterze.

W zależności od liczby okien i rodzaju budynku podczas zakupu można wybierać pomiędzy roletami sterowanymi ręcznie a elektrycznie. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę?

Rolety zewnętrzne sterowane ręcznie

Rozwiązaniem najprostszym i wybieranym najczęściej przez właścicieli mieszkań z małą ilością okien jest roleta sterowana ręcznie. Jej charakterystyczną cechą jest mechanizm do podnoszenia i opuszczania zasłony, a mianowicie zwijacz (korbowy czy taśmowy/paskowy) lub układ sprężynowy. Rodzaj napędu ręcznego dobierany jest ze względu na ciężar oraz rozmiar rolety – ma to bowiem duże znaczenie dla jej funkcjonalności. Dobrze dobrane elementy są zdecydowanie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu: po pierwsze – sprawna obsługa, po drugie – oszczędność wysiłku. Napędy ręczne montowane są zawsze na ścianie obok okna, przy którym znajduje się roleta, wraz z linkami lub taśmami umożliwiającymi jej podnoszenie i opuszczanie.

Rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie

Można rozróżnić dwa typy sterowania elektrycznego: przewodowe oraz radiowe. W pierwszym przypadku obok okna montowane są przyciski, za pomocą których można sterować roletą. W drugim – rolety można podnosić i opuszczać mobilnym pilotem dołączanym do zestawu lub włącznikiem nadającym i odbierającym fale radiowe.

Oba rozwiązania usprawniają obsługę rolet, co jest szczególnie ważne w przypadku dużej ilości okien – w podnoszenie i opuszczanie rolety nie trzeba bowiem angażować siły fizycznej, ani też każdego okna obsługiwać osobno. Co ważne, w bardzo wielu przypadkach mechanizm elektryczny można zaprogramować czasowo. Oznacza to, że rolety będą się otwierały i zamykały zgodnie z trybem życia domowników (jest to bardzo praktyczne rozwiązanie np. w momencie, gdy rodzina wyjeżdża na urlop, ponieważ regularne poruszanie się zasłon sprawia wrażenie czyjejś obecności). Dodatkowo można wybrać funkcję, dzięki której będą się uruchamiały wszystkie rolety jednocześnie. To rozwiązanie szczególnie docenią właściciele lokali z dużą ilością okien – jednym dotknięciem mogą bowiem otworzyć tyle samo rolet, ile wcześniej robili w kilkanaście- a nawet kilkadziesiąt minut.

Rolety z tzw. wyższej półki często posiadają jeszcze jedną funkcję – ich działanie można uzależnić od warunków pogodowych, a to dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. Na przykład zasłony zewnętrzne będą się zamykały w momencie, gdy temperatura powietrza na zewnątrz przekroczy 30 stopni Celsjusza (dzięki specjalnym czujnikom są w stanie zmierzyć również temperaturę powietrza w domu, dzięki czemu mogą ochronić go przed nasłonecznieniem), albo gdy będzie padał obfity deszcz.

Nowoczesne napędy do rolet okiennych często wyposażone są też w czujniki przeciążeniowe, co zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania. W momencie gdy roleta podczas swojej pracy napotka na jakąkolwiek przeszkodę, automatycznie zatrzyma się, a w niektórych wypadkach nawet cofnie – nie uszkadzając ani przeszkody, ani siebie. Podobnie rolety automatyczne zachowują się w chwilach braku prądu.

Radiowe czy przewodowe?

Przewagą rolet sterowanych radiowo nad roletami przewodowymi jest fakt, że do montażu ich mechanizmu nie trzeba zbyt mocno ingerować w strukturę ścian, ponieważ do działania nie są im potrzebne kable, ale fale radiowe. Wystarczy więc silnik podłączyć do zasilania (najbliższego gniazdka lub puszki elektrycznej), następnie doprowadzić zasilanie do każdej rolety, a całość będzie gotowa do użycia.  Oprócz pilota, takie rolety można obsługiwać też za pomocą naściennych nadajników radiowych, które warto zamontować na wypadek, gdyby doszło do awarii tego pierwszego. Jako, że pilot i włącznik łączą się z odbiornikami zamontowanymi w roletach za pomocą fal radiowych, warto dodać, iż wykorzystuje się tu częstotliwość, która nie koliduje z innymi urządzeniami (jest to szczególnie ważne m.in. w przypadku tzw. inteligentnych domów, gdzie wiele urządzeń obsługiwanych jest za pomocą centralnego sterowania).

Czym kierować się podczas wyboru rolety zewnętrznej?

Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę dwa aspekty: po pierwsze wygoda użytkowania, po drugie – koszty. Mimo że w pierwszym momencie mogłoby się wydawać, iż inwestycja w roletę sterowaną ręcznie byłaby najrozsądniejsza, to jednak wystarczy dołożyć do budżetu nieznaczną kwotę, a można cieszyć roletą sterowaną automatycznie, w której obsługę nie trzeba wkładać praktycznie żadnej siły fizycznej, co więcej, dzięki której można oszczędzić wiele czasu, ponieważ można ją zaprogramować czasowo (obecnie ta funkcja jest dołączona do większości modeli rolet zewnętrznych sterowanych automatycznie). Podczas zakupu trzeba również zwrócić uwagę na producenta wybranego silnika – może od tego zależeć sprawność działania rolety. Silnik sterujący należy zawsze bowiem dobierać do ich rozmiarów i ciężaru.

Więcej informacji na stronie www.roletyalu.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *