Rolety zaciemniające w domu – w jakich pomieszczeniach znajdą zastosowanie?

Rolety zaciemniające w domu – w jakich pomieszczeniach znajdą zastosowanie?

Rolety zaciemniające umożliwiają uzyskanie w pomieszczeniu efektu nocy nawet w ciągu dnia. Pozwalają na całkowite wytłumienie światła pochodzącego z zewnątrz, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w sypialni. W jakich innych pomieszczeniach mieszkalnych znajdą zastosowanie?

Rolety zaciemniające – które pomieszczenia potrzebują ich najbardziej?

Ze względu na specyficzną funkcjonalność, rolety zaciemniające sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach, w których się śpi (sypialnia, pokój dziecka). Ich montaż pozwala nocą całkowicie wyeliminować zakłócenia świetlne z zewnątrz (światła uliczne, światła samochodów, neony, reklamy), a w ciągu dnia daje możliwość zaciemnienia pokoju na potrzeby drzemki. To konieczność w przypadku sypialni małego dziecka i bardzo wygodne rozwiązanie w sypialni dorosłych.

Montaż rolet zaciemniających warto rozważyć również w salonie – zwłaszcza jeśli jesteśmy miłośnikami gamingu lub kina. Tylko pełne zaciemnienie pomieszczenia pozwoli na odtwarzanie filmów z projektora w wystarczającej jakości. Rolety warto też zasunąć, kiedy gramy, dzięki temu nic nas nie rozprasza.

Absolutną koniecznością są rolety zaciemniające w domu, jeśli wynajmujemy w nim pomieszczenia gościom (np. w systemach Airbnb). Osoby z zagranicy, szczególnie z Europy Zachodniej i Południowej, są przyzwyczajone do spania przy zasuniętych okiennicach zewnętrznych, całkowicie zaciemniających sypialnię.

Zdrowy sen – tylko w ciemności

Według badań medycznych (The Journal of Clinical Endocrinology), jeśli przebywamy po zmroku w świetle, to upośledzamy produkcję melatoniny. Jest to hormon, który odpowiada za regulację procesu snu. Jeśli mamy go zbyt mało, nie jesteśmy senni i się wybudzamy. Według badań, im jaśniej jest w sypialni, tym częściej się wybudzamy, a sen staje się płytszy. Tych wybudzeń możemy nawet nie pamiętać, ale po wstaniu rano czujemy się znacznie mniej wypoczęci. Kupując rolety zaciemniające do domu w celu montażu ich w naszej sypialni, dbamy o zdrowy, dobry i regenerujący sen.

Efekt redukcji temperatury

Warto również pamiętać, że rolety zaciemniające, dzięki zablokowaniu dostępu promieni słonecznych, redukują poziom nagrzewania się pomieszczenia, co skutecznie obniża temperaturę wewnątrz. Pozostawienie rolet zaciągniętych w upalny dzień, pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni (w porównaniu do temperatury przy odsłoniętym oknie). Oczywiście rolety zaciemniające nie dają aż tak wysokiego efektu redukcji temperatury, jak rolety zewnętrzne (które blokują promienie zanim nagrzeją one szybę), ale w naszej strefie klimatycznej mogą być bardzo skutecznym sposobem walki z upałem latem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *