Remont – łazienka w zupełnie innym miejscu?

Remont – łazienka w zupełnie innym miejscu?

Wielu ludzi decydując się na remont planuje radykalnie zmienić układ swojego mieszkania. Może się to wiązać ze zmianą lokalizacji łazienki. W celu przeniesienia łazienki należy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jeżeli ktoś planuje zmianę lokalizacji łazienki lub zmienię rozplanowania w już istniejącej łazience, musi liczyć się z faktem przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. 

Łazienki w dowolnej konstrukcji architektonicznej są wyposażone w sieci przewodów, które muszą być połączone ze sobą. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu, łazienki są nie tylko wyposażone w dobrze przymocowane meble ale również zawierają wyposażenie, które jest dołączone do systemu rurociągów za płytkami ścian. Stąd, zmiana położenia łazienki nie jest łatwa. Zaczyna się od wyburzenia i odbudowy instalacji hydraulicznej, a kończy się na ostatecznych pracach wykończeniowych i zamieszczeniu dodatków, które uatrakcyjnią jej wygląd.

Najważniejsze zmiany

Najważniejsze zmiany, które są wymagane przy przenoszeniu łazienki obejmują: budowę nowej kanalizacji, podnoszenie podłogi w łazience, tworzenie progu wanny, montaż nowych płytek podłogowych i ściennych, dodanie armatury łazienkowej, wanny i kabin prysznicowych. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie na jeden dzień, po pierwsze, mamy do czynienia z różnymi obszarami budownictwa nie tylko wodno-kanalizacyjnym. Zmiana lokalizacji łazienki wiąże się z usunięciem armatury łazienkowej. Po pierwsze trzeba zdecydować jakie elementy wyposażenia zostaną wykorzystane w nowej łazience, a jakich trzeba się pozbyć. W celu przemieszczenie tych elementów zwykle trzeba skorzystać z pomocy specjalisty.

Zmiana lokalizacji instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Pierwszym krokiem jaki trzeba wykonać w celu przeniesienia łazienki w nowe miejsce lub urządzenia kolejnej jest sprawdzenie, czy instalacja wodna i kanalizacyjna nie stanowi przeszkody. Zmiana lokalizacji łazienki czy urządzenie nowej zależy, więc od lokalizacji instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Nie zawsze możliwe jest przeniesienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Rury z wodą w ramach instalacji wodnej można zwykle doprowadzić do dowolnie wybranego miejsca w domu. Można je ukryć w ścianach – w bruzdach pod tynkiem i glazurą lub w podłodze – w warstwie wylewki. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku instalacji centralnego ogrzewania.

Jeśli chodzi o instalację kanalizacyjną przeniesienie może okazać się bardziej skomplikowane. Problem może wiązać się z odległością przyborów sanitarnych od pionu kanalizacyjnego. Rury łączące armaturę łazienkową z pionem nie mogą być zbyt długie ze względu na konieczność zachowania spadku rury kanalizacyjnej oraz odpowiednie napowietrzanie i odpowietrzanie rur, niezbędne, aby nie tworzyły się w nich „korki” wodne. Jeżeli przeniesienie instalacji kanalizacyjnej jest niemożliwe można pomyśleć o dodatkowym pionie kanalizacyjnym. W tym celu trzeba najpierw ustalić czy nie będzie on kolidował z innymi instalacjami. Podsumowując przeniesienie łazienki w inne miejsce jest możliwe ale wiąże się z dużym nakładem pracy i wysokimi kosztami. Czasami zdarza się, że zmiana lokalizacji nie jest możliwa, ponieważ uniemożliwiają to już istniejące przewody wodno-kanalizacyjne.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Remont – łazienka w zupełnie innym miejscu?

  1. Trzeba mieć odpowiednie warunki, by przeprowadzić zmianę instalacji. Nie zawsze wychodzi to prawidłowo, gdyż pewne przekształcenia to spore wyzwanie. To fakt, kanalizacja bywa najtrudniejsza, potrzeba wielu kombinacji i przedłużeń. Trzeba sprawdzić czy będą działały. Dla chcącego nic trudnego, w szczególności, gdy sytuacja tego wymaga lub taki jest projekt zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *