Przegląd dachu po zimie – co należy wykonać?

Przegląd dachu po zimie – co należy wykonać?

Okres jesienno – zimowy to wyzwanie dla każdego budynku, który nie tylko nie zapada w zimowy sen, ale o wiele bardziej jest narażony na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Kończące się mrozy i zniknięcie śniegu to najwyższa pora, by wejść na dach i sprawdzić jego stan.

Cyklicznie dokonywane wizje pozwalają na natychmiastową reakcję i naprawę powstałych usterek. Warto wspomnieć, że nie ma tutaj znaczenia wiek pokrycia, specjaliści zgodnie twierdzą, że przeglądu dachu po zimie nie można pominąć nawet w jednorocznych budynkach.

Dach nie wymagający przeglądu

Jaki dach, taka kontrola

Pod pojęciem przegląd dachu należy rozumieć kompleksową kontrolę obejmującą zarówno poszycie, system rynnowy, jak i całą jego konstrukcji. Sprawdzamy więc naroża dachu, wystające elementy, kalenice, a także najwrażliwsze na uszkodzenia punkty – łączenia poszczególnych połaci dachu. Każdy dach posiada swoją specyfikę, tym samym na innego rodzaju uszkodzenia narażony jest dach z papy, a inne spotkamy w przypadku blachodachówki. Na popularnej i często stosowanej papie mogą pojawić się dziury i rozliczne deformacje powstałe przez mróz. Z kolei w przypadku blachodachówki trzeba sprawdzić czy nie ma ognisk rdzewienia i perforacji. Koniecznie trzeba sprawdzić łączenia pomiędzy arkuszami, które niezmiennie powinny być szczelne i nieodkształcone. Zwracamy uwagę na miejsca połączenia blachy z konstrukcją dachu. Wkręt dekarski wraz z zastosowaną podkładką powinien ściśle przylegać do blachy na całej powierzchni. Jeśli jest inaczej trzeba go przymocować od nowa wymieniając zdeformowaną podkładkę na nowo.

Dach do przeglądu

Wieloraka kontrola szczelności

Modne i chętnie projektowane lukarny i okna dachowe to jedne z najbardziej newralgicznych miejsc w dachu. Miejsca ich połączeń z połacią dachu są narażone na zniszczenia i rozszczelnienie. Koniecznie należy zwrócić uwagę szczelność lukarn oraz stan uszczelek. Nie można zapominać o kominie, który bezsprzecznie zalicza się do wyposażenia dachu. Tutaj także kontrolujemy jego połączenia z poszyciem, jakość taśm wykorzystywanych przy obróbce komina. Kolejno skupiamy swoją uwagę na kominach wentylacyjnych oraz osłonach przeciwśniegowych, które także mogły ulec uszkodzeniu. Pamiętajmy przy tym, że każdą, nawet pozornie małą usterkę usuwamy niezwłocznie, unikając w ten sposób kosztownego remontu i niemiłych konsekwencji zaniedbania. Na koniec kontrolujemy system rynnowy, który pod naporem śniegu i lodu może być popękany i solidnie nadwyrężony. Generalnie rynny powinno się sprawdzić już po pierwszych roztopach, kiedy to zostaje w nich wiele zanieczyszczeń zmniejszających przepustowość, z tym samym utrudniających oczyszczanie dachu z wody. Po pierwsze trzeba usunąć zanieczyszczenia nie używając przy tym ostrych narzędzi. Następnie czyścimy rynny wodą, a rury spustowe udrażniamy strumieniem o dużym ciśnieniu. Jeśli nasz system orynnowania jest wyposażony w tzw. czyszczaki trzeba je wyjąć i opróżnić. Na koniec, zatykając wylewkę i wlewając wodę do rynien sprawdzamy ich szczelność.

Dach, który musi mieć przegląd

Ostatnie szlify

Chociaż mówiąc o dachu, zazwyczaj widzimy jego zewnętrzną część to prawidłowy przegląd dachu zawiera w sobie także wizję poddasza, a konkretnie stanu technicznego więźby dachowej. Zawilgocona, będzie świadczyła o możliwości powstania przecieków. Jeśli poddasze nie jest ocieplone, taką kontrolę pozostawmy na słoneczny dzień, w który z łatwością dostrzeżemy wszelkiego rodzaju prześwity. Na koniec koniecznie myjemy dach i to bynajmniej nie ze względów estetycznych. To w istocie element jego konserwacji, który usuwa mech, porosty i maź. Należy stosować preparaty do tego celu przeznaczone.

Wyeliminowanie najmniejszych nieprawidłowości zwiększa żywotność dachu, a także pozwala spać spokojnie. Nie można zapominać, że uszkodzony dach to prosta droga do przeciekania, a więc dużych remontów. Dodatkowo, taki problem rodzi kolejne – ściekająca do wnętrza woda wnika do ścian, a to początek zawilgocenia budynku oraz przyczyna powstawania grzybów. Przegląd możemy wykonać samodzielnie, lub zlecić profesjonalistom, którzy z całą pewnością będą wiedzieli, na które elementy zwracać szczególną uwagę.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *