Projekt „pod klucz” czy projekt w stanie developerskim?

Projekt „pod klucz” czy projekt w stanie developerskim?

Pojęcia stanu deweloperskiego próżno szukać w polskich przepisach, jest więc to kwestia umowna między inwestorem a wykonawcą. Projekty “pod klucz” obejmują wykonanie budynku w stanie surowym zamkniętym oraz wykończenie wnętrz, które powinno zostać omówione z inwestorem. W obu przypadkach musi zostać uwzględniona konstrukcja nośna obiektu, pokrycie dachowe oraz stolarka zewnętrzna. Jaki projekt wybrać?

Budowa domu

Kiedy decydujemy się na budowę domu lub zakup nowego mieszkania, zwykle zależy nam na czasie. Chcielibyśmy jak najszybciej przeprowadzić się do nowego miejsca. Teoretycznie powinniśmy zatem wybrać projekt “pod klucz”, jednak z pewnych względów stawiamy często na stan deweloperski. Chcemy, by nasze miejsce zamieszkania było wykończone materiałami najwyższej jakości oraz zgodnie z naszym poczuciem estetyki. Nie możemy pozwolić sobie na wszystkie materiały, jakie chcielibyśmy wykorzystać lub nie mamy własnej wizji wykończenia całego domu. Stawiamy więc na projektowanie i realizację krok po kroku.

Budowa obiektu przemysłowego

Inaczej niż w przypadku budynku mieszkalnego jest z obiektami przemysłowymi. Inwestor jak najszybciej chce rozpocząć swoją działalność, w związku z czym zależy mu na projekcie i realizacji “pod klucz” – mówi przedstawiciel firmy Largo Hale z Gdańska. Projekt tego rodzaju, do którego dodatkowo wykonany jest kompleksowy kosztorys, pozwala na ocenę możliwości finansowych inwestora. Profesjonalna firmy przygotowują dla zamawiającego nie tylko wizualizację obiektu, ale i dokładny harmonogram prac. Poszczególne etapy realizacji inwestycji rozplanowane są w taki sposób, by ze sobą nie kolidowały. Dzięki możliwości wykonania projektu obiektu “pod klucz”, inwestor nie musi dodatkowo kłopotać się osobno projektowaniem wnętrza obiektu.

Jaką firmę wybrać?

Wybór firmy projektowej i wykonawczej również zależy od rodzaju inwestycji. Jeśli zależy nam na projekcie domowej kuchni, zwrócimy się do projektanta zajmującego się wnętrzami. Jeśli potrzebujemy projektu stalowej hali przemysłowej, zwrócimy się do projektantów specjalizujących się w tego typu obiektach. Niedoświadczeni inwestorzy często mylnie zakładają, że im większą firmę zaangażują do swojego przedsięwzięcia, tym sprawniej zostanie ono zrealizowane, w związku z czym szukają ofert wśród zagranicznych spółek. Tymczasem zagraniczne spółki działające na polskim rynku korzystają głównie z podwykonawców, także w zakresie projektowania, co niejednokrotnie zwiększa koszty i wydłuża czas pracy. Działa to także w drugą stronę – nie zaoszczędzimy czasu ani pieniędzy, wybierając oferty niedoświadczonych inżynierów i wykonawców, próbując stworzyć z nich zespół. Każda inwestycja to indywidualny przypadek, który powinien być omówiony między inwestorem, projektantem i wykonawcą. W przypadku obiektów przemysłowych warto postawić na firmę, która zajmuje się budownictwem kompleksowo i oferuje swoje usługi z zakresu projektowania oraz wykonawstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *