Jak prawidłowo spoinować płyty kartonowo-gipsowe?

Jak prawidłowo spoinować płyty kartonowo-gipsowe?

Płyty kartonowo-gipsowe są jednym z popularniejszych materiałów budowlanych. Ich montaż nie jest trudny, jednak, ale dla uzyskania dobrego i trwałego efektu estetycznego trzeba przyłożyć się do ich spoinowania. Jest to jeden z ostatnich etapów prac. Sprawdźcie, jak robić to prawidłowo.

Przygotowanie powierzchni

Płyty nie tylko powinny być dobrze przykręcone i wypoziomowane, ale także oczyszczone. Bardzo ważne jest usunięcie wszelkich pyłów, kurzu i brudu. Należy także usunąć tłuste plamy. Tak przygotowaną powierzchnię  warto zagruntować przed nanoszeniem gipsu szpachlowego.

Zabezpieczenie połączeń płyt

Miejsca, w których stykają się płyty powinny być zabezpieczone specjalną siatką lub taśmą. Jest kilka różnych produktów do tego zadania. Warto pamiętać, że jeśli używamy taśmy papierowej, to najczęściej trzeba ją delikatnie zwilżyć. Zawsze przed zastosowaniem trzeba zapoznać się z instrukcjami producenta. W przypadku narożników oraz okolic okien i drzwi należy zastosować  aluminiowe narożniki lub specjalną taśmę zbrojącą z wkładką metalową.

Odpowiednie warunki wilgotności i temperatury

Aby warstwa gipsu szpachlowego dobrze związała się z płytami, potrzeba stabilnych warunków atmosferycznych. Optymalny zakres  temperatur do tego rodzaju prac to od 10 do 25 stopni. Warto też zadbać o stałą wilgotność w pomieszczeniu.

Nanoszenie gipsu szpachlowego

Gips należy nakładać metalową pacą w taki sposób, aby wypełnić dokładnie całą szczelinę między płytami. Aby uzyskać dobry efekt najlepiej jest nakładać masę szpachlową poprzecznie do spoiny. Jeśli planujemy później malowanie to warto gipsem pokryć nie tylko miejsca, w których łączą się płyty, ale całą powierzchnię. W ten sposób uzyskamy idealnie gładką ścianę.

Trzymając się tych wskazówek powstanie trwała i estetyczna spoina. Aby efekt końcowy był zadowalający, warto też zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rodzaju gipsu szpachlowego. Przykłady gips szpachlowy, który możesz wykorzystać w tych pracach znajdziesz na stronie Siniat.  Pamiętaj jednak, że w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności trzeba zastosować specjalny rodzaj masy szpachlowej, a na elementy o większym narażeniu na uszkodzenia warto wybrać gips o większej twardości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *