Jak poznać, że deweloper jest godny zaufania?

Jak poznać, że deweloper jest godny zaufania?

Na oficjalnej stronie inwestycji dewelopera powinny znajdować się wszelkie niezbędne informacje. Deweloper powinien zawsze chętnie odpowiadać na pytania nabywców oraz udostępniać dokumenty potwierdzające jego deklaracje.

Informacje, które powinien przekazać zaufany deweloper

Zaufany deweloper powinien przedstawić zainteresowanym osobom wszelkie niezbędne zezwolenia jakie uzyskał w związku z realizacją budowy. Powinien także posiadać akt własności gruntu. Informację czy tak jest rzeczywiście można uzyskać poprzez wgląd do ksiąg wieczystych. Numer księgi wieczystej powinien znajdować się na wzorze umowy z deweloperem. Jeżeli grunt nie należy do danego dewelopera, będzie oznaczać to kłopoty.

W dobrym tonie jest także, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony kupujących co do finalizacji inwestycji, deweloper był w stanie przedstawić przekonujące dane na temat swoje kondycji finansowej. Wielu deweloperów udziela pomocy i porady w zakresie uzyskania jak najlepszej oferty kredytowej. Należy pamiętać, że umowa deweloperska musi być podpisana zawsze w formie aktu notarialnego. Rzetelny deweloper nie będzie nalegał na inne rozwiązanie. Oznaczałoby to bowiem, że taka umowa w świetle prawa będzie nieważna.

Przepisy po stronie interesu kupujących

Warto wiedzieć, że od 2012 roku deweloper ma obowiązek posiadać rachunek powierniczy, na którym przechowuje on środki wpłacone przez kupujących. Ma to na celu zabezpieczenie interesu nabywcy. Dzięki temu to bank zawiaduje pieniędzmi nabywców, które udostępnia w transzach deweloperowi, zgodnie z jego rzeczywistym zapotrzebowaniem. Nie ma więc obawy o np. sprzeniewierzenie funduszy.

Portfolio dewelopera

Na oficjalnej stronie inwestycji takiej jak Apartamenty Wielicka można sprawdzić dotychczasowe portfolio dewelopera. Powinno się zwrócić uwagę na zrealizowane projekty, ich wygląd, lokalizację i zastosowane materiały. Im dłużej deweloper znajduje się na rynku nieruchomości, tym lepiej. Oznacza to, że firma zdołał zdobyć solidną pozycję oraz ma gruntowane doświadczenie w swojej branży.

Opinie o deweloperze

Warto także zwrócić uwagę na opinie innych kupujących o danym deweloperze. W dobie Internetu jest to bardzo proste i może oszczędzić wielu nieprzyjemnych doświadczeń. Najlepiej zapoznać się z treścią różnorodnych opinii, aby zyskać szerszy obraz sytuacji. W idealnej sytuacji najlepiej byłoby nawiązać bezpośredni kontakt z osobą, która korzystała w niedawnym czasie z usług danego dewelopera.

Podsumowując, przed podpisaniem umowy warto sprawdzić:

  • Księgi wieczyste.
  • Zapisy umowy deweloperskiej.
  • Kondycje finansową dewelopera.
  • KRS (czy firma nie jest w upadłości)
  • Opinie o deweloperze.
  • Dotychczas zrealizowane inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *