Pompy ciepła jako sposób na eliminację smogu

Pompy ciepła jako sposób na eliminację smogu

Wysokie koszty ogrzewania oraz zanieczyszczenie środowiska skłoniły inwestorów do poszukiwania rozwiązań alternatywnych. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest OZE.

Pompy ciepła – rodzaje i zasady działania

Pompy ciepła to urządzenia elektryczne, które pobierają ciepło z zewnątrz (o niższej temperaturze) i przekazują do pomieszczeń o wyższej temperaturze. Pozornie wydaje się to wbrew prawom fizyki, ale wykorzystane są tu działania obiegu Lindego. W parowniku czynnik roboczy ulega odparowaniu, w sprężarce opary zostają sprężone i osiągają wysokie ciśnienie, następnie w skraplaczu następuje skroplenie czynnika i oddanie ciepła do systemu. Sprawność pomp ciepła (w zależności od modelu) wynosi od 2,5 do nawet powyżej 5, co oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej można uzyskać 2,5 do ponad 5 kWh energii cieplnej.

Na rynku dostępne są generalnie dwa rodzaje pomp cieplnych:

• pompy gruntowe – wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie, glebie oraz wodach podziemnych, wymagają budowy kolektora pionowego lub poziomego,

• pompy powietrzne – przetwarzają ciepło z powietrza na zewnątrz i oddają go do instalacji grzewczej w domu, mogą pracować nawet przy temperaturze niższej niż -250C, poniżej tej temperatury włączają się automatyczne grzałki elektryczne.

Instalacja pompy gruntowej jest droższa niż pompy powietrznej, ale późniejsze koszty eksploatacji tańsze. Właściwy wybór musi nastąpić w drodze symulacji i wyliczeń dla konkretnego domu i jego zapotrzebowania cieplnego.

Pompy ciepła a ekologia

Pompy ciepła zostały uznane za przyjazny dla środowiska sposób ogrzewania domów, można uzyskać dofinansowanie na ich instalację z Funduszy Europejskich i dofinansowania samorządów (w ramach programu Czyste Powietrze).

W większości krajów europejskich zastosowanie pomp ciepła zamiast kotłów olejowych zmniejszyło emisję CO2 o 90%, gazowych o 80%. Tak dobre rezultaty to efekt pozyskiwania energii elektrycznej z OZE a nie węgla.

Niestety w Polsce osiągnięcie takich rezultatów, to kwestia przyszłości i dobrej woli polityków. Przede wszystkim wymaga zmiany myślenia o energetyce i środowisku jako elementach nierozłącznych. Dla węgla musi znaleźć się ekologiczna alternatywa w postaci OZE.

Pompy ciepła w połączeniu z systemem fotowoltaicznym mogą przyczynić się do zniwelowania rachunków za prąd niemal do 0. Co więcej, energia elektryczna potrzebna do pracy pompy będzie energią solarną, całkowicie przyjazną dla środowiska.

W Polsce pompy ciepła mogą znacznie przyczynić się do zmniejszenia smogu na danym terenie. To bardzo istotne w przypadku niewielkich miast i miasteczek, gdzie dominuje budownictwo jednorodzinne (duża ilość indywidualnych kotłów) i gdzie ze względu na warunki terenowe normy zanieczyszczeń przekraczane są nawet kilkaset razy (Żywiec, Zakopane, Nowy Targ, Skała). Wymiana kotłów węglowych na pompy ciepła przyniesie zmniejszenie smogu w danej miejscowości. Jest to oczywiście bardzo ważne ze względu na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza dzieci i osób starszych oraz wpływ intelektualany na wszystkich ludzi.

Prawdą jest jednak, że energia elektryczna wykorzystywana do pracy pomp ciepła jest energią wytwarzaną przez elektrownie zasilane węglem, a więc wytwarzające dwutlenek węgla. Co prawda dzięki stosowanym filtrom o wysokiej sprawności, jego emisją jest mniejsza, ale nie zmienia to faktu, że efektywna walka ze smogiem zależy od filozofii myślenia o środowisku przez ludzi i polityków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *