Ocieplenie ścian – czy warto?

Ocieplenie ścian – czy warto?

Przez wiele lat standardy dotyczące ociepleń budynków zmieniły się diametralnie. Jeszcze 40 lat temu warstwa płyt ocieplających była nawet kilkukrotnie cieńsza od dzisiejszej. Wynosiła zaledwie od 3 do 5 centymetrów. Na dzień dzisiejszy najczęściej spotykaną grubością jest dziesięciocentymetrowa warstwy płyt ocieplających.

Ocieplenie w zimie

Jak wszyscy doskonale wiemy ocieplenie powoduje zmniejszenie utraty ciepła przez ściany podczas sezonu grzewczego. Powoduje to, że nasze ogrzewanie staje się bardziej efektywne, a co za tym idzie zyskuje na tym nasze środowisko poprzez zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz zyskujemy dzięki temu my przez dodatkowy domowy budżet dzięki oszczędności na zakupie paliwa do ogrzewania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów dociepleniowych dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie ofertę odpowiadającą kosztem zakupu. Warto pamiętać o tym, że dodatkową utratę ciepła możemy zniwelować poprzez poprawne ocieplenie dachu. Aby prawidłowo zlokalizować miejsce utraty ciepła warto zakupić termometr laserowy i zbadać każde miejsce w domu lub zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która posiada profesjonalny sprzęt. Będziemy wtedy w stanie na kamerze zobaczyć różnice temperatur w różnych miejscach danego pomieszczenia. Okazać wtedy się może również, że ocieplenie pewnych miejsc nie jest wymagane, a w innych powinniśmy zastosować dodatkową warstwę, ponieważ na nie na przykład działają dodatkowe wiatry wychładzające.

Ocieplenie w lecie

Podczas, gdy wszyscy doskonale wiemy jaką rolę ocieplenie spełnia w sezonie zimowym, mało z nas zdaje sobie sprawę, że dobry system dociepleniowy pomaga nam również w sezonie letnim. Stworzona przez nas warstwa dociepleniowa tworzy izolację dla temperatury wewnątrz budynku względem temperatury zewnętrznej. Przekłada się to na niższe temperatury wewnątrz budynku tak bardzo potrzebne nam do komfortowego egzystowania podczas upalnych letnich dni. Również w tym przypadku warto pamiętać o prawidłowym ociepleniu dachu, ponieważ jest to element konstrukcji budynku, na który słońce działa najmocniej. Prawidłowa izolacja pozwoli nam obniżyć temperaturę w domu nawet o 10 stopni Celsjusza.

Podsumowanie

Jak możemy przeczytać w powyższych akapitach standardy dociepleń jak i materiały używane do dociepleń jak i budowy budynków zmieniły się diametralnie. Dobra izolacja budynku pozwala nam na utrzymanie średniej temperatury wewnątrz budynku na  równomiernym poziomie przez cały rok. W sezonie letnim izolacja ta pozwoli nam na obniżenie temperatury wewnątrz domu, a zimą pozwoli nam na utrzymanie temperatury wytworzonej przez system ogrzewania wewnątrz domu. Zastosowanie odpowiedniego ocieplenia budynku przełoży się nam na duże oszczędności na zakupie paliwa potrzebnego do wytworzenia ciepła przez system grzewczy, a dzięki temu będziemy mogli zredukować jak nie całkowicie zwrócić koszty poświęcone na zakup materiału na docieplenie budynku. Pamiętajmy o tym, żeby przed rozpoczęciem prac zastanowić się czy posiadamy wystarczające umiejętności oraz odpowiedni sprzęt, aby wykonać modernizację samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *