Ocieplenie domu metodą BSO

Ocieplenie domu metodą BSO

Odpowiednio ocieplony dom to przede wszystkim duża oszczędność w kosztach jego ogrzewania. Zminimalizowanie powierzchni, przez którą może uciekać ciepło na zewnątrz sprzyja obniżeniu nakładów potrzebnych do jego ogrzania. Współcześnie najczęściej stosowaną metodą ociepleń budynków jest metoda BSO. Pomaga ona nie tylko w utrzymaniu odpowiedniego poziomu ciepła, ale także pozytywnie wpływa na estetykę zewnętrznych ścian domu.

Czym jest metoda BSO?

Rozwinięciem skrótu BSO jest bezspoinowy system ociepleń. Metoda ta dotyczy ocieplania ścian zewnętrznych na mokro. W skrócie polega to na tym, by płyty ocielenia (odpowiednio styropian lub wełna mineralna) nakleja się na zewnętrzne ściany budynku, by następnie pokryć je warstwą zbrojącą i tynkiem. Warunkiem długotrwałości ocieplenia i elewacji jest kompleksowe traktowanie wszystkich tych czynników jako jedną, uzupełniającą się całość.

Ocieplanie metodą BSO krok po kroku

Przede wszystkim należy zacząć od dobrania odpowiednich materiałów, sprzętu i rusztowań. Później można zabrać się za odpowiednie przygotowanie podłoża ścian. Należy sprawdzić jego czystość oraz przyczepność materiałów. Jeżeli ściany są zanieczyszczone, warto je umyć samą wodą lub wodą z dodatkiem środka chemicznego. Kwestia tycząca się przyczepności materiału (inaczej nośność) także jest istotna. Ważne, by podłoże dobrze trzymało przyklejany do niego styropian. Przed rozpoczęciem prac dociepleniowych należy zdjąć wszelkie obórki blacharskie oraz orynnowania.

Kolejnym etapem jest montowanie listew startowych (aluminiowych, dostosowanych do szerokości wykorzystywanego materiału izolacyjnego). Stanowią one zabezpieczenie przed większością uszkodzeń mechanicznych. Listwy muszą być odpowiednio wypoziomowane. Do tak przygotowanego podłoża, należy przymocować za pomocą kleju płyty termoizolacyjne ze steropianu lub wełny mineralnej.

Następnym elementem ocieplania jest przymocowanie izolacji za pomocą łączników mechanicznych. Są to kołki odpowiednio dobrane do rodzaju materiału, z jakiej zostały wykonane ściany oraz ocieplenie, stanu technicznego podłoża i wymiarów budynku – w tym przede wszystkim jego wysokości.

Kolejny etap to wykonanie warstwy zbrojącej ocieplenia. Skupia się on przede wszystkim na właściwym użyciu i ułożeniu siatki. Nie warto oszczędzać pieniędzy i kupować tańszego materiału, ponieważ ten element odgrywa kluczową rolę w całym procesie ocieplania. Warstwa ta przyjmuje wszelkie pojawiające się naprężenia. Jeżeli zostanie ona nieprawidłowo ułożona, w przyszłości mogą pojawić się nieestetyczne spękania tynku, które niewątpliwie będą psuły efekt wizualny. Odpowiednie wtopienie siatki w powłokę z kleju oraz odpowiednia grubość całej warstwy zbrojącej sprawi, iż uzyskam doskonałe podłoże pod zaprawę tynkarską.

Przedostatnim krokiem jest zagruntowanie uzyskanej podstawy i przygotowanie jej na przyjęcie warstwy tynku.

Wykończenie, które stanowi warstwa elewacyjna uzyskamy za pomocą tynku cienkowarstwowego. Nakłada się go na podłoże i rozciera, nadając odpowiednią powierzchnię i fakturę. Ostatnią czynność należy wykonać szybko, by właściwie zatrzeć tynk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *