Noże tokarskie – do czego służą?

Noże tokarskie – do czego służą?

Na rynku jest wiele noży tokarskich. Jak dokonać wyboru odpowiedniego noża tokarskiego? Noże tokarskie są narzędziami skrawającymi. Ze względu na swój kształt, mogą mieć różne zastosowanie do określonej metody obróbki.

Noże tokarskie mogą mieć różną budowę i możemy je podzielić na: noże tokarskie ze stali szybkotnącej, które są nożami jednolitymi, noże tokarskie z płytką lutowaną, noże tokarskie składane, w których mechanicznie zamocowane są płytki wieloostrzowe, oraz noże tokarskie oprawkowe. Ze względu na wybór noży tokarskich, możemy dokonać nimi zarówno toczenia wzdłużnego zewnętrznego, wewnętrznego, jak i przycinania, czy planowania.

Zastosowanie noży tokarskich wykonanych ze stali szybkotnącej

Czym jest stal szybkotnąca? Stal szybkotnąca to stal SW7, SW18, SKC, której twardość wynosi 65 HRC. Dzięki tej stali, która jest bardzo odporna na temperaturę odpuszczania oraz posiada wysoką ciągliwość, w czasie obróbki narzędzia wykonane z tej stali są odporne na wysokie temperatury. Kolejną zaletą jest to, że ich odporność na ścieranie jest bardzo duża. Dzięki tym właściwością noże tokarskie wykonane ze stali szybkotnącej idealnie nadają się zarówno do obróbki zgrubnej, jak i do obróbki wykańczającej.

Zastosowanie noży tokarskich, które posiadają wbudowaną płytkę lutowaną

Noże tokarskie z płytką lutowaną mają różne kolory ze względu na ich zastosowanie do różnego rodzaju materiału. I tak jeśli kolor noża jest niebieski, wówczas jest on przeznaczony do obróbki stali – P, jeśli kolor noża jest żółty, wówczas jest on przeznaczony do obróbki stali nierdzewnej – M, a jeśli kolor noża jest czerwony, to znaczy, że jest on przeznaczony do obróbki żeliwa – K. Wszystkie noże tokarskie w wlutowaną płytką świetnie nadają się do obróbki wcześniej wymienionych materiałów. Noże tokarskie, które posiadają płytkę lutowaną są najpopularniejszymi narzędziami, które służą do toczenia wzdłużnego, jaki i zewnętrznego, czy wewnętrznego, oraz do przycinania i planowania.

Zastosowanie noży tokarskich składanych

Taki noże tokarskie jak noże składane są przeznaczone zarówno do obróbki szybkościowej jak i do obróbki wydajnościowej. W nożach tych zastosowano płytki wymienne, co powoduje, że koszty ich eksploatacji, są dużo mniejsze, przy czym powtarzalność obróbki jest bardzo duża.

Zastosowanie noży tokarskich oprawkowych

Noże tokarskie oprawkowe zazwyczaj wykonane są ze stali SW18 oraz ze stali HSS, a więc stali szybkotnącej. Noże takie mają różne kształty przekroju, na przykład: kwadrat, prostokąt, okrąg. Noże tokarskie oprawkowe znajdują szerokie zastosowanie w wykonywaniu nowych noży tokarskich kształtowych, o nietypowych kształtach. Można nimi wykonać bardzo różne noże, a przykładami mogą być noże promieniowe przecinaki, wytaczaki, czy zdzieraki oraz wiele więcej.

Na rynku oprócz wymienionych wyżej noży tokarskich istnieje również wiele więcej noży, a ich wybór jest bardzo duży i zastosowanie każdego z nich jest inne. Niejeden nóż tokarski renomowanego producenta można znaleźć np. tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *