Nitonakrętki, śruby, nity, wkręty – rodzaje i przeznaczenie materiałów złącznych

Nitonakrętki, śruby, nity, wkręty – rodzaje i przeznaczenie materiałów złącznych

Elementy złączne to najpopularniejsze z materiałów wykorzystywanych nie tylko podczas budowy, ale także podczas remontów czy drobnych prac wykończeniowych. Bywa, że często nie jesteśmy nawet świadomi tego, ile mamy takich elementów w domu i do czego mogą one właściwie służyć. Nitonakrętki, śruby, nity, wkręty – czym się charakteryzują i jakie jest ich przeznaczenie?

Jakie elementy złączne wybrać?

Wybór odpowiednich elementów złącznych jest zależny od tego, jakie ma być ich zastosowanie. Rodzajów takich materiałów jest mnóstwo, nie wszystkie jednak są uniwersalne. Wybierając więc elementy złączne należy kierować się ich zastosowaniem. Warto dowiedzieć się, do jakich materiałów przeznaczone są nitonakrętki, śruby, nity, wkręty i inne elementy, by dzięki nim uzyskać stabilną i wytrzymałą konstrukcję, która nie ulegnie zniszczeniom przez wiele lat. Jakie są więc podstawowe elementy złączne, na które trzeba zwrócić uwagę?

Nitonakrętki

Nitonakrętki to jedne z najważniejszych elementów złącznych. Zapewniają trwałe połączenie i wzmacniają stabilność konstrukcji, wpływając tym samym na jej wytrzymałość. Nitonakrętki to rodzaj tulejki, składają się one z trzech części; gwintowanej, niegwintowanej cienkościennej i kołnierza. Rodzajów tych elementów złącznych jest wiele i warto przyjrzeć im się bliżej zaglądając na incop.pl/c13,nitonakretki, gdzie dostępne są nitonakrętki otwarte, zamknięte, cylindryczne i wiele innych.

Nitonakrętki znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach. Najczęściej wykorzystuje się je w budownictwie i w przemyśle. Dzięki łatwemu montażowi chętnie sięgają po nie zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze – amatorzy, którzy wykonują drobne prace remontowe w domu.

Śruby

Śruby to najpopularniejsze elementy złączne, można je znaleźć niemal w każdym domu. Jeżeli chodzi o rodzaje, jest ich mnóstwo. Główny podział obejmuje zróżnicowanie pod względem łba śruby (sześciokątne, trójkątne, walcowe, młoteczkowe, skrzydełkowe itd.), trzpienia (równego średnicy gwintu, zbliżonego do średnicy gwintu, pasowanego), końca (płaski, ścięty, stożkowy, z czopem itd.), gniazda (sześciokątne, bez gniazda itd.), gwintu (na całej długości lub na części) i dodatkowych elementów (np. noska, wieńca itp.).

Śruby mają różnorakie zastosowanie, a to dzięki wielu rodzajom tych elementów. Najczęściej używa się ich oczywiście w branży budowlanej, w budowie maszyn oraz w przemyśle meblarskim.

Nity

Nity wykorzystywane są do łączenia ze sobą płaskich elementów. Mogą to być różnego rodzaju blachy, tworzywa sztuczne, skóry itp. Różne są też rodzaje tych elementów. Wyróżnia się nity klasyczne, zrywalne, rozchylne, karbowane i wiele innych. Jeżeli chodzi o zastosowanie, najczęściej są one wykorzystywane w transporcie, w produkcji maszyn, autobusów, statków czy naczep.

Wkręty

Wkręty to również popularne materiały złączne. Składają się z dwóch elementów: łbów i trzonów. Te pierwsze mogą mieć różne kształty, np. walcowe, stożkowe, kuliste, dostępne są także elementy bez łba. Wkręty najczęściej używane są do drewna, metalu i płyt GK. Dzięki tak szerokiemu przeznaczeniu, mogą być zastosowane w wielu przemysłach, a z ich montażem poradzą sobie zarówno fachowcy, jak i amatorzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *