Najważniejsze elementy ceramiczne w łazience

Najważniejsze elementy ceramiczne w łazience

W dzisiejszych czasach ceramika łazienkowa nie jest wyłącznie elementem, niezbędnym do wykonywania procedur higienicznych, ale również stanowi istotny składnik stylu wnętrza. Najczęściej, z materiałów ceramicznych produkowane są umywalki oraz muszle klozetowe.

Umywalki ceramiczne

Umywalki to podstawowy element wyposażenia nie tylko łazienki, ale również toalety. Jak się okazuje, rodzajów tego typu urządzenia jest niezwykle dużo, dlatego z łatwością można dostosować go nawet do najmniejszych pomieszczeń sanitarnych. Podstawowe rodzaje umywalek ceramicznych odróżniają się od siebie ze względu na sposób montażu. Wyróżnić można dwie najważniejsze odmiany: stojące i wiszące. Ten pierwszy rodzaj umywalek mocowany jest najczęściej na meblach łazienkowych, ale również i na specjalnych blatach. Drugi typ umywalek jest montowany za pomocą śrub. Czasami takie urządzenia są mocowane na postumentach.

umywalka

Oczywiście, nie wolno zapominać o odmianach umywalek, które doskonale są łączone z meblami łazienkowymi. Mogą one być mocowane do blatu albo nad szafkami. A więc, pojawia się miejsce na ukrycie armatury oraz akcesoriów łazienkowych.Bez wątpienia, styl umywalki to przede wszystkim jej kształt. Rozwiązań, które można spotkać na rynku, jest bardzo dużo. Standardowa szerokość tego urządzenia zaczyna się od 45 cm, a czasami może osiągać wielkość dwóch metrów. Różnice również występują pomiędzy głębokością umywalek.

Większość standardowych modeli różni się wykończeniem brzegów, które mogą być bardziej opływowe albo o wyraźnie zaznaczonych kątach. Na to należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ inna ceramika łazienkowa, na przykład muszla klozetowa, z założenia powinna charakteryzować się podobnym wzornictwem.

Rodzaje muszli klozetowych

Każda osoba, która kiedykolwiek wybierała muszlę klozetową, na pewno wie o tym, że ten niepozorny element wyposażenia łazienki tak naprawdę ma bardzo dużo odmian. Oczywiście, muszle różnią się wymiarem, kształtem, sposobem ustawienia, podłączeniem do kanalizacji a także typem spłuczki. Kwestia odpływu do kanalizacji rozwiązana może być na dwa sposoby. Odpływ może być pionowy, przy którym miejsce na rurę znajduje się w podłodze. Inny wariant to odpływ poziomy, gdy rura usytuowana jest z tyłu muszli w położeniu poziomym.

muszle

Muszla może być montowana w sposób tradycyjny, czyli poprzez przykręcenie do podłogi. Aczkolwiek, współczesna ceramika łazienkowa montowana jest często w sposób wiszący. Taka muszla mocowana jest do stelaży, które mogą być zakotwione w podłodze albo połączone ze ścianą.  Można wyróżnić trzy warianty spłuczki, mianowicie spłuczka zawieszona na ścianie, bezpośrednio nad miską albo bezpośrednio wbudowana do muszli. Natomiast ze względu na kształt muszli należy zaznaczyć modele z półką oraz lejowe.

armatura

Zarówno miski klozetowe jak i umywalki, wykonane z materiałów ceramicznych, prawie zawsze mają biały kolor. Poza tym kolorem popularnością cieszy się czerwień i czerń, chociaż również możliwe inne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *