Kiedy najlepiej zaplanować wykonanie ocieplenia budynku?

Kiedy najlepiej zaplanować wykonanie ocieplenia budynku?

Termomodernizacja to bardzo dobry sposób na zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie. W starszych budynkach, które mają nieocieplone ściany, koszty grzewcze mogą być naprawdę spore, ponieważ wiele ciepła ucieka wtedy na zewnątrz. Zanim jednak zaplanujesz ocieplenie budynku, pamiętaj o tym, że nie może być ono wykonane o każdej porze roku. Kiedy powinno się je wykonać, aby mieć pewność, że prace będą skuteczne?

Ocieplenie budynku jest dość drogą czynnością, dlatego warto zadbać o to, aby zostało ono wykonane profesjonalnie. Najlepiej skorzystać z usług fachowej ekipy, ale też można zrealizować prace samodzielnie, gdy ma się do tego czas oraz dryg. Jednak nawet dokładnie wykonane ocieplenie budynków nie przyniesie oczekiwanych efektów wtedy, gdy nie zostanie zrealizowane o odpowiedniej porze.

Producenci materiałów dociepleniowych oraz fachowcy wskazują, że ocieplenie elewacji powinno się przeprowadzić wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu doby utrzymuje się na poziomie powyżej 4-5 stopni Celsjusza. Prac nie powinno się też realizować wtedy, gdy pada deszcz, śnieg oraz jest wietrznie. Ma to związek z faktem, że stosowane kleje oraz wyprawy tynkarskie wymagają właściwych warunków do wyschnięcia i prawidłowego związania.

Jednak gorące i słoneczne lato również nie będzie idealną porą na prace. Gdy temperatura będzie wysoka, a pogoda słoneczna, wtedy nie będzie można z kolei przeprowadzić zatarcia tynku na nasłonecznionej ścianie, ponieważ zaprawa zwiąże się za szybko. Zarówno w przypadku za ciepłej, jak i za zimniej pogody mogą też pojawić się niepożądane rysy skurczowe.

Oczywiście, nie jesteśmy w stanie przewidzieć z dużą dokładnością, jak aura będzie danego dnia, dlatego też ocieplenie budynków powinno się prowadzić z osłoniętymi rusztowaniami, które będą mogły zabezpieczyć materiały przed nasiąkaniem. To szczególnie ważne na etapie klejenia płyt oraz tynkowania.

Podsumowując, gdy chcesz przeprowadzić profesjonalną termomodernizację, pamiętaj o tym, jak duże znaczenie ma tutaj właściwa aura – w przeciwnym przypadku efekt prac może być niezadowalający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *