Mycie elewacji domu jednorodzinnego

Mycie elewacji domu jednorodzinnego

Mycie elewacji domu rodzinnego nie należy do łatwych zadań. Aby wybrać odpowiednią metodę należy rozpatrzeć kilka wariantów. Mycia elewacji dokonują na własną rękę właściciele domów, niektórzy jednak korzystają z usług profesjonalnych firm, które wykonają te czynności w sposób efektywny. Profesjonaliści czyszczą elewację w sposób dokładny, dobierają środki i metody czyszczenia do danego rodzaju powierzchni. Więcej informacji na temat tych usług można znaleźć na stronie http://www.podnosnikilodz.com.pl/. Każda doświadczona firma przed czyszczeniem elewacji musi wykonać prace przygotowawcze. Najpierw określa rodzaj i fakturę tynku oraz zabrudzeń, jego grubość i stopień.

Różne metody mycia elewacji

Firmy zajmujące się czyszczeniem elewacji posiadają odpowiedni sprzęt do czyszczenia oraz podnośniki koszowe, które ułatwiają pracę na wysokościach. Wyróżnia się różne metody czyszczenia elewacji: suche, mokre, pośrednie, mechaniczne, chemiczne. Sporym problemem są powierzchnie pokryte zielonym czy ciemnym nalotem, który tworzą porosty i mchy. Najczęściej tworzą się one w środowisku wilgotnym. Do ich zwalczania potrzebne są preparaty biobójcze. Na początku ściany myje się szczotką i wodą, później dopiero nakłada się środki glonobójcze. W celu pozbycia się problemu na długi czas, należy zabezpieczyć powierzchnię bezbarwnym impregnatem lub odpowiednimi farbami z dodatkiem biocydów. Jednym ze sposobów mycia elewacji jest  użycie w tym celu myjki ciśnieniowej, które używane są również do czyszczenia dachów i kostki brukowej. W zależności od położenia domu, częstotliwość mycia elewacji może być różna. Jeżeli dom mieści się np. przy ruchliwej ulicy, w centrum miasta lub blisko lasu, taka czynność może być częstsza. Powierzchnia elewacji również ma wpływ na zanieczyszczenie powierzchni. Im gładsze ściany tym mniej brud osadza się na ścianach. Zazwyczaj intensywne mycie ścian wodą daje efekty, idealnie nadaje się do tego myjka ciśnieniowa. Mycie ciepłą wodą jest efektywniejsze i usuwa tłuste plamy. Niestety należy uważać z temperaturą, zbyt gorąca woda może spowodować pęknięcia w elewacji. Fachowcy doradzają, by sprawdzić w mało widocznym miejscu, jak tynk reaguje na mycie.

Czyszczenie elewacji na sucho i metody pośrednie

Do metod czyszczenia powierzchni na sucho należy czyszczenie rozdrobnionym materiałem ściernym z użyciem sprzężonego strumienia powietrza. W tym celu stosuje się piasek kwarcowy, pył marmurowy lub szklany. Czyszczenie na sucho jest sposobem skutecznym i efektywnym, ale w niektórych przypadkach może powodować uszkodzenia. Do metod suchych zalicza się również czyszczenie elewacji za pomocą pudru pochodzenia roślinnego lub mineralnego, który delikatnie oczyszcza powierzchnię.

Metody pośrednie łączą w sobie elementy czyszczenia na sucho i mokro oraz chemicznie. Powinny być wykonywane przez osoby doświadczone, z dużą ostrożnością i starannością. Przykładem metody pośredniej jest również metoda mgławicowa, działa tutaj woda pod ciśnieniem, sprzężone powietrze oraz ścierniowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *