Co musisz wiedzieć przed budową domu?

Co musisz wiedzieć przed budową domu?

Wiele osób decyduje się na budowę domów jednorodzinnych nie zdając sobie sprawy z tego jakie przygotowania powinni przed tym odbyć. W praktyce okazuje się tak, że brakuje nam kapitału  na wykończenie domu lub wykańczamy dom gorszymi jakościowo produktami. Poniżej przedstawiono kilka etapów przygotowań do wybudowania domu idealnego.

Zakup działki

Przy zakupie działki warto zwrócić uwagę na dostępność mediów w okolicy działki oraz możliwość komunikacji do większego miasta. Warto zaznaczyć tutaj, że media powinny być dostępne jak najbliżej działki którą planujemy kupić. Koszty pociągnięcia linii energetycznej na swój koszt są bardzo wysokie, a co prawda jest możliwość, że elektrownia ciągnie linię na swój koszt, ale niestety trzeba wtedy czekać 2 lata. Sytuacja ma się tak samo w przypadku gazu czy wody miejskiej oraz kanalizacji. Przed zakupem działki warto również zrobić rozeznanie u sąsiadów czy działka nie leży na terenie dawnych mokradeł lub innych terenów, na których nie powinniśmy budować naszego wymarzonego domu.

Wybór projektu budowlanego

Wiele z osób, które wybierają projekt swojego domu patrzą na jego wygląd. Wiadomo, że im bardziej skomplikowana konstrukcja budynku lub dachu tym wydaje on się nam ładniejszy. Warto zwrócić uwagę, że każde z takich dodatków podnosi nam jego koszty wybudowania jak również potem wykończenia. Wielokrotnie w takich przypadkach dużo materiału idzie na straty ze względu na konieczność przycinania, docinania, dopasowywania. Największe koszty generuje zamknięcie budynku konstrukcją dachową. Sam w sobie prosty dach potrafi kosztować równowartość postawienia wszystkiego pod nim dlatego warto zwrócić uwagę już na poziomie projektu budowlanego czy wybrana przez nas konstrukcja nie ma zbyt skomplikowanej konstrukcji dachowej. Najtańszy do zrobienia dach jest prosty dwuspadowy bez dodatkowych okien dachowych i tym podobne. Najczęściej spotykane one są w domach jednorodzinnych parterowych, a domu te należą do najtańszych w budowie.

Kierownik budowy oraz my na terenie budowy

Jak wszyscy wiemy na budowie koniecznością jest zatrudnienie kierownika budowy, który będzie weryfikował czy poczynione kroki ekipy budowlanej były wykonane zgodnie ze sztuką murarską. Warto jednak pamiętać, iż taka osoba rzadko pojawia się na terenie budowy naszego domu jednorodzinnego, a my jesteśmy tam prawie codziennie i mimo że możemy być laikami w temacie murarskim to powinniśmy się przyglądać jak wyglądają wykonane prace. Jeżeli tynk gdzieś pęka warto zapytać się ekipy budowlanej czy tak powinno być, a następnie samemu zweryfikować tą sytuację na forach budowlanych, gdzie można spotkać nieraz nawet samych murarzy. Pamiętajmy, że najlepiej przypilnuje osoba, która będzie w tym domu później mieszkała i zależy jej, aby dom został wybudowany profesjonalnie. Nie polegajmy tylko na ekipie murarskiej, ponieważ może okazać się, że wszystkie niedociągnięcia wynikłe z szybkiej budowy wyjdą na wierzch podczas pierwszego roku od zamieszkania naszej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *