Monitoring działki – wady i zalety

Monitoring działki – wady i zalety

Montaż systemu dozoru wideo na posesji to jedno z rozwiązań stosowanych w zabezpieczeniach antywłamaniowych. Wykorzystanie nowoczesnych technologii do zwiększenia bezpieczeństwa we własnym otoczeniu ma swoje pozytywne strony, do których należy z pewnością wysoki poziom informowania o zagrożeniach. Wadą takiego rozwiązania mogą być: cena oraz koszty montażu oraz ewentualnych napraw i konserwacji zakupionego sprzętu.

Telewizja przemysłowa (CCTV) – co wchodzi w skład monitoringu CCTV

Zestawy do monitoringu to zespół wzajemnie zsynchronizowanych urządzeń, takich jak:

  • kamery,
  • detektory ruchu,
  • rejestratory dźwięku,
  • dyski twarde,
  • routery,
  • zasilacze,
  • ochraniacze na obiektywy, kable, itp,
  • system okablowania

Spośród dostępnych na rynku urządzeń do wyboru są opcje, różnicujące sprzęt pod względem jakości obrazu:

  • System analogowy, jest najtańszy i najpopularniejszy. Kamery bardziej zaawansowane technicznie i nieco droższe od najtańszych modeli wyposażone są w rejestrator IR, umożliwiający uzyskanie dobrej jakości obrazu w nocy, bez konieczności doświetlania terenu. Analogowe kamery szczególnie dobrze sprawdzają się na małych powierzchniach.
  • System cyfrowy Mpix IP lub HD SDI, daje możliwość zapisu obrazu w doskonałej jakości i  bardzo wysokiej rozdzielczości. Konieczne jednak jest dodatkowe oświetlenie terenu w nocy. Wysoka rozdzielczość obrazu to rozwiązanie idealne dla posiadaczy dużych działek z dodatkowym ogrodem i powierzchniami użytkowymi.

Decydując się na montaż monitoringu na posesji można zdecydować się na przewodowy lub bezprzewodowy sposób instalacji.

Zalety i wady monitoringu bezprzewodowego i przewodowego

Monitoring bezprzewodowy (wykorzystujący technologię WiFi) nie wymaga dodatkowego okablowania (potrzebny jest jedynie przewód zasilający), dzięki czemu jego instalacja jest tania, przebiega bardzo szybko i sprawnie oraz jest możliwa nawet w trudno dostępnych miejscach, np. na drzewie. Kamery są mobilne, dlatego można dowolnie i w zależności od potrzeb zmieniać ich lokalizację. Nieograniczona możliwość konfiguracji sprzętu powoduje, że usytuowanie kamery WiFi nie wymaga wykonywania nawierceń potrzebnych do przeprowadzenia kabla przez co nie niszczy się elewacji budynków. To, co jest zaletą sprzętu bezprzewodowego, analogicznie staje się wadą urządzeń wymagających zintegrowanego systemu okablowania. Wadą instalacji bezprzewodowych jest przede wszystkim ograniczenie ilości kamer obsługiwanych przez jeden router. Można pod niego podłączyć około 6 urządzeń, gdy istnieje potrzeba zwiększenia tej liczby konieczne jest dokupienie dodatkowego routera lub wzmacniacza sygnału. Dodatkowym minusem stosowania bezprzewodowych systemów monitoringu jest zasięg działania, który ogranicza się do obszaru około 100 metrów. Istnieje również szereg przeszkód blokujących lub całkowicie odcinających dopływ sygnału, np. gruba ściana lub budynek gospodarczy. Należy wówczas zastosować kolejne routery lub kamery przewodowe.

Dodatkowe zabezpieczenia zewnętrznego sprzętu monitorującego

W czasie montażu kamer na zewnątrz budynku warto rozważyć możliwość zastosowania powłok np. z włókna węglowego chroniących urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kable i wszelkiego typu przewody doprowadzające, powinny być zabezpieczone w taki sposób, by niemożliwe lub znacznie utrudnione było ich odłączenie lub przecięcie. Oprzyrządowanie musi być przystosowane zarówno do niskich, jak i wysokich temperatur. Szczególnie w przypadku kamer znajdujących się w miejscach o intensywnym nasłonecznieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *