Mobilne budynki – tam gdzie ja, tam moja posiadłość

Mobilne budynki – tam gdzie ja, tam moja posiadłość

Budynek kojarzy się z fundamentami, które niczym twierdza, na stałe przypisują go do określonego miejsca. Z niekłamanym zaskoczeniem spoglądamy na rozwiązania innych krajów, w których solidne domy są jednocześnie mobilnymi.

Chociaż to rozwiązanie może wydawać się innowacyjnym, na rodzimym rynku istnieje od wielu lat, na przykład w postaci domków letniskowych czy hal wystawowych. Czym charakteryzują się mobilne budynki i kiedy powinno się w nie zainwestować?

Dzieło architektoniczne

To co wydaje się być nietrwałe i utopijne, w rzeczywistości jest inspiracją dla najświetniejszych architektów świata. Na podstawie rozlicznych możliwości tworzone są nowe koncepcje, o dużym zaawansowaniu technologicznym, niwecząc jednocześnie mit i bylejakości tych rozwiązań. Światowym przykładem, będącym chlubą świata architektury jest mobilny wieżowiec powstający w Dubaju. Z kolei pekińscy specjaliści poszli o krok dalej tworząc projekt mobilnego miasta w kształcie gwiazdy. W Europie wykorzystuje się przede wszystkim praktyczny czynnik takich obiektów. W Oslo powstała mobilna szkoła, która z łatwością mogła zostać rozbudowana dostosowując się na bieżąco do zmiennych potrzeb. Za tym przykładem, także i w Polsce, w okolicach Warszawy, ma powstać tego rodzaju placówka Są to przykłady świadczące najlepiej, że takie budynki mają nie tylko rację bytu, ale mogą stać się przyszłością budownictwa przełamującą klasyczne metody – nie do końca ekonomiczne i doskonałe.

Tajemnica konstrukcji

Istotą, na której opiera się cały zamysł jest odpowiednia konstrukcja. Najczęściej jest to typ szkieletowy, jednak przy budowie słusznych rozmiarów hal sięga się po konstrukcje stalowe, przy czym poszczególne jej elementy nie są spawane, a łączone ze sobą metodą skrętną. Cały budynek powstaje w fabryce, w której obserwuje się aptekarską precyzję, dzięki której, finalnie obiekt spełnia parametry i właściwości trwałego zabudowania, także pod względem energooszczędności. Mówiąc wprost, Inwestor otrzymuje swój obiekt w prefabrykatach i gotowych modułach. To z kolei pozwala na błyskawiczną realizację, która skraca się do 3 miesięcy. Jedną z cech charakterystycznych, które różnią tradycyjne budownictwo od omawianego jest posadowienie obiektu na trwałym podłożu, które pełni funkcję fundamentu, ale w nomenklaturowym tłumaczeniu absolutnie nim nie jest. Innymi słowy, mobilne budynki nie są trwale przytwierdzone do gruntu, a ich podłożem może być odpowiednia warstwa betonu lub stopy betonowe. Niekwestionowaną zaletą jest fakt, że ten rodzaj budownictwa idealnie sprawdza się nawet na trudnym podłożu. Należy wspomnieć, że wedle polskiego prawa budowlanego wszystkie budynki, które są w jakikolwiek sposób połączone z podłożem muszą uzyskać pozwolenie na budowę. Wyjątkiem od tej reguły w tym przypadku będą tzw. domy na kółkach. Zwróćmy uwagę także na specjalistyczny projekt ścian, które zachowują optymalne parametry akustyczne, a także na dobrą izolację.

Praktyczność wielu możliwości

Nie tylko w samej budowie można dostrzec zalety, ale także w rozwiązaniach, które nigdy się nie wyczerpują. Można powiedzieć, że taki obiekt można w dowolnym momencie rozebrać i przewieźć do innego miejsca. To także łatwa możliwość rozbudowy i modernizacji wnętrz, także poprzez ich zmniejszenie. Zauważmy, że to propozycja nie tylko dla przedsiębiorstw, ale także dla prywatnych Inwestorów. Nowoczesne pracownie architektoniczne tworzą projekty energooszczędnych domów, trwałych, przyjaznych środowisku, a jednocześnie przenośnych. Nie mają one nic wspólnego z kojarzonymi barakami, ale są ekskluzywnymi, a nierzadko futurystycznymi propozycjami.

Obiekty mobilne to rozwiązanie nieustannie doskonalone, zapewniające minimalizację kosztów budowy, możliwość przeniesienia obiektu w nowe miejsce, i kilkuletni okres użytkowania.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia: 5,00 na maksymalnie 5)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *