Mieszkanie z rynku wtórnego czy deweloperskie – urządzamy czy remontujemy?

Mieszkanie z rynku wtórnego czy deweloperskie – urządzamy czy remontujemy?

Stale przeglądasz oferty mieszkań i nie możesz zdecydować się na nic zdecydować? Nie wiesz, czy wybrać lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego? Dowiedz się, jakie są wady i zalety tych mieszkań.

Oferty nowych mieszkań

Rynek mieszkań jest jednym z najprężniej rozwijających się biznesów. Deweloperzy nie przestają wykupywać kolejnych gruntów, by móc budować nowe osiedla. Popyt na mieszkania jest tak duży, że wiele z nich jest sprzedanych jeszcze przed ukończeniem fundamentów. Niestety, niewiele osób jest w stanie dokonać zakupu mieszkania za gotówkę. Często jest to poprzedzone staraniami o kredyt hipoteczny, który spłacany będzie przez kolejne lata. Wybór mieszkania nie jest zatem łatwy. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących zarówno mieszkań z rynku wtórnego, jak i deweloperskiego, dlatego warto dokładnie prześledzić swoje potrzeby i szczegółowo zapoznać się z poszczególnymi ofertami. Jedną z nich może być wrocławskie Osiedle Słowik: http://www.osiedleslowik.pl/oferta-nowych-mieszkan/.

Mieszkania deweloperskie – zalety

Mieszkanie dopasowane do Twoich potrzeb

Największą zaletą mieszkań deweloperskich jest to, że mieszkania te są po prostu… nowe. Jesteś ich pierwszym właścicielem, a przez 5 lat Twoje mieszkanie jest objęte gwarancją. Ponadto oferta nowych mieszkań jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna pod względem ilościowym. Możesz wybrać mieszkanie, które będzie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb: małe, duże, z balkonem, tarasem czy ogrodem i tak dalej. Decydujesz o liczbie pokoi, metrażu, piętrze. Jedynym ograniczeniem mogą okazać się tylko finanse.

Decydujesz o aranżacji

Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego posiadasz większe możliwości aranżacyjne. Sam decydujesz o jego ostatecznym wyglądzie i urządzasz je według własnego pomysłu bez konieczności kosztownych remontów.

Estetyka i technologia

Nowe inwestycje mogą pochwalić się niebanalnym wyglądem i zaawansowaniem technicznym. Są to najczęściej zamknięte osiedla wzbogacone o system monitoringu zapewniający mieszkańcom większym komfort i bezpieczeństwo. Kamery znajdują się najczęściej nie tylko na zewnątrz, ale także w podziemnych garażach, a nawet na klatkach schodowych. Każdy z budynków jest wyposażony w system kontroli dostępu, czyli domofon bądź wideodomofon. Ponad to nowe budynki posiadają windy, podziemne garaże, rowerownie, a czasami także atrakcyjne, rekreacyjne przestrzenie.

Mieszkania z rynku pierwotnego – wady

Jedynie wizualizacja

Wadą mieszkań deweloperskich jest natomiast brak możliwości zobaczenia ich na własne oczy przed zakupem. W tej kwestii musi wystarczyć Ci przede wszystkim wizualizacja przyszłego mieszkania, jego rzuty, plany zagospodarowania przestrzeni wokół oraz zapewnienia samego dewelopera.

Wysoki koszt

Mieszkania z rynku pierwotnego bywają bardzo drogie. Szczególnie jeżeli wymarzoną lokalizacją jest centrum miasta. Inaczej jednak przedstawia się sytuacja mieszkań w dalszym dzielnicach miast. Przykładem może być wrocławska inwestycja Osiedle Słowik oferująca mieszkania w bardzo atrakcyjnych cenach. Więcej informacji o inwestycji znajdziesz na: http://www.osiedleslowik.pl/.

Długi czas oczekiwania

Kupując mieszkanie z rynku deweloperskiego musisz liczyć się z tym, że odbierzesz je dopiero za jakiś czas. Musisz mieć także na uwadze, że otrzymanie kluczy nie jest równoznaczne z możliwością wprowadzenia się do niego. Przed Tobą jeszcze proces jego wykończenia…

Mieszkania z rynku wtórnego – zalety

Oszczędność czasu

Szukając mieszkania z rynku wtórnego możesz wybierać tylko i wyłącznie spośród tych, których standard jest dla Ciebie odpowiedni. Dzięki temu oszczędzasz czas związany z ewentualnym remontem.

Niższy koszt zakupu

Mieszkania z „drugiej ręki” są najczęściej tańsze niż te z rynku deweloperskiego. Zdarza się również, że tego typu lokal możesz kupić po wyjątkowo promocyjnej cenie, ponieważ wymaga generalnego remontu. W takiej sytuacji warto dokładnie określić kwotę, jaką będzie trzeba na to przeznaczyć. Kolejnym krokiem jest porównanie tej sumy z kosztem wykończenia mieszkania deweloperskiego.

Możliwość szybkiego wprowadzenia się

Zaraz po dokonaniu zakupu lokalu z rynku wtórnego staje się ono Twoją własnością. Jeżeli nie chcesz w nim nic remontować – możesz się wprowadzać od zaraz.

Mieszkania z rynku wtórnego – wady

Nie wszystko będzie pasować

Jeżeli uda znaleźć Ci się mieszkanie na rynku wtórnym to z pewnością nie wszystkiego jego elementy przypadną Ci do gustu. Bardzo możliwe, że niezbędny będzie zatem jego remont albo przynajmniej odświeżenie.

Nieuczciwy sprzedający

Kupno mieszkania wiąże się także w ryzykiem związanym z niewidocznym gołym okiem stanem mieszkania. Osoby sprzedające mieszkanie mogą celowo nie poinformować Cię o problemach, jakie lokal za sobą niesie – zadłużenie, ukryte wady, robactwo, podejrzani sąsiedzi.

Podatek i dodatkowe koszty

Wzbogacając się o nową przestrzeń mieszkalną konieczne jest zapłacenie podatku PCC w wysokości 2% od jej wartości rynkowej. Dodatkowo jeżeli zabudowa jest starej daty, z miesiąca na miesiąc kwota wpłacana na fundusz remontowy może być wyższa.

Decyzja o zakupie mieszkania powinna być przede wszystkim przemyślana. Nie spiesz się z jego wyborem. Przeanalizuj swoje potrzeby i spraw, aby zakupione mieszkanie było spełnieniem Twoich marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *