Jak maksymalnie wykorzystać wąską działkę?

Jak maksymalnie wykorzystać wąską działkę?

Kiedy planujemy budowę na wąskiej działce, musimy zdecydować się na dom, który nie tylko będzie spełniał wszystkie wymogi prawa budowlanego, ale również będzie w pełni funkcjonalny, nowoczesny i przestronny. Aby dokonać właściwego wyboru, warto poznać kilka pomocnych aspektów.

projekt-domu-pryma-bsa2061
Projekt domu Pryma BSA2061

Zaplanuj przestrzeń w swoim domu

Z racji tego, że działka którą dysponujemy jest wąska, budynek prawdopodobnie będzie stawiany na planie prostokąta. Dlatego kluczowe jest zastanowienie się, jak rozplanować przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz domu, aby w przyszłości cieszyć się komfortowym mieszkaniem.

Optymalnym wyborem może okazać się dom piętrowy lub podpiwniczony. Dzięki kolejnym kondygnacjom zyskuje się dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać także w sposób niekonwencjonalny. Piwnica doskonale sprawdzi się w roli sypialni, pokoju multimedialnego czy też kotłowni, natomiast poddasze może być w pełni zagospodarowane w dowolny sposób. Wykorzystując każdy kąt zyskujesz dodatkową przestrzeń, która nie będzie nie tylko funkcjonalna, ale również niezwykle klimatyczna.

Warto dodatkowo doświetlić poddasze. W tym miejscu idealnie sprawdzą się okna dachowe, które o każdej porze dnia dostarczają dużą ilość światła słonecznego. Piwnicę zdecydowanie najlepiej jest przeobrazić w minimalistyczną sypialnię. Niewielka ilość mebli, a także punktowe, sztuczne światło wspólnie sprawią, że sypialnia w tym miejscu będzie idealną strefą nocnego wypoczynku.

Decydując się na dodatkowe kondygnacje, piwnicę lub poddasze nie musisz dobudowywać poszczególnych partii budynku. Pozostałą przestrzeń na działce możesz przeznaczyć na taras, ogród, czy miejsce relaksu z przyjaciółmi. We wnętrzu powinna znaleźć się również antresola. Znacznie urozmaici wystrój domu, dzięki czemu stanie się bardziej atrakcyjny i zyska na funkcjonalności.

Oświetl wnętrza naturalnym blaskiem

Aranżując parter w projektach domów na wąską działkę powinniśmy pamiętać o pomieszczeniach użytkowych takich jak kuchnia czy jadalnia. Dobrze jest je połączyć, aby móc cieszyć się niczym nieograniczoną przestrzenią. Dopilnuj jednak, aby tak powstałe pomieszczenie zwrócić w kierunku południowym i zaplanować odpowiednią ilość dużych okien. W ten sposób do wnętrza przeniknie dodatkowe światło słoneczne, a Ty wyraźnie zaoszczędzisz na ogrzewaniu domu. Ponadto zabieg tego typu optycznie powiększa strefę dzienną.

projekt-domu-mniszkow-dm-6545-krf2635
Projekt domu Mniszków DM-6545 KRF2635

Wyjątkowe rozwiązania – wszystko w bryle

Większość z nas posiada własny samochód, często nawet więcej niż jeden. Jeżeli zależy nam na obecności garażu, najlepiej będzie, kiedy umieścimy go w bryle domu. Nie dość, że jest to kolejny sposób na powiększenie wolnej przestrzeni na zewnątrz, to rozwiązanie ma również inne zalety: pozwala dojść z auta do domu „suchą nogą” nawet podczas największej ulewy. Ponadto wniesienie nawet najcięższych bagaży będzie proste, kiedy mieszkanie znajduje się już za drzwiami.

Zainspirować się można także przy aranżacji tarasu. Kto powiedział, że musi się znajdować na ziemi? W przypadku, gdy nasz dom pokrywa płaski dach, doskonałym i zawsze robiącym wrażenie pomysłem jest wykorzystanie dostępnej na nim powierzchni. Urzeczywistnienie tego pomysłu urozmaici każde towarzyskie spotkanie i umili coraz cieplejsze wieczory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *