Magia altan ogrodowych

Magia altan ogrodowych

Wiosna w pełni. Nareszcie możemy w pełni korzystać z uroków naszych ogrodów. A jeśli ogród, to nie tylko pielęgnacja nowalijek i budzących się do życia kwiatów, ale także relaks: samotny, z książką w dłoni, lub w gronie rodziny i przyjaciół. Najlepszym miejscem na wypoczynek na świeżym powietrzu będzie oczywiście altana ogrodowa. To ona staje się sercem każdego ogrodu.

Jak wybrać idealną altanę ogrodową? Na co zwrócić uwagę? Gdzie ją ustawić? Oto kilka najważniejszych kwestii.

Na każdą pogodę

Altana ogrodowa jest praktycznym elementem wyposażenia każdego ogrodu czy działki. Ochroni Ciebie i Twoich bliskich zarówno przed deszczem, jak i wiatrem. A gdy zaczną się letnie upały, pod jej dachem znajdziecie upragniony cień. Ale funkcjonalność to nie wszystko. Wystarczy przyjrzeć się, wykazowi altan ogrodowych w dobrym sklepie, by przekonać się, jak ciekawą ozdobę mogą stanowić. Drewniane, metalowe, czworokątne, sześciokątne, ośmiotkątne, otwarte, zamknięte… Jednym słowem: do wyboru, do koloru. Każdy, bez względu na gusta, znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Pamiętać przy tym warto, że gotowe altany zostały wykonane z odpowiednio zaimpregnowanych materiałów. Nie trzeba więc obawiać się o to, jak poradzą sobie z wilgocią, wysokimi amplitudami temperatur czy promieniami słonecznymi. Wystarczy raz na kilka lat odświeżyć ich kolor, by cieszyć się ich świetnym wyglądem przez długi czas.

Katalog altan ogrodowych z możliwością bezpośredniego zakupu można znaleźć tutaj: http://www.produktyogrodowe.pl/20-altanki-altany-ogrodowe-drewniane

Rozmiar altany ma znaczenie

I nie chodzi tylko o estetykę, ale także o kwestie formalne. Stawiając altanę ogrodową, pamiętać trzeba, że jeśli jej powierzchnia przekracza 25 m2 (35 m2 poza miastem, na terenie ROD), potrzebne jest pozwolenie na budowę, a co za tym idzie, projekt i pełna dokumentacja. Warto zatem wziąć to pod uwagę, przeglądając poszczególne oferty. Gdy bowiem altana nie przekracza wspomnianych powyżej wymiarów, wystarczy zgłosić chęć jej budowy do starostwa powiatowego i, jeśli w ciągu 30 dni nie pojawi się negatywna informacja zwrotna, rozpocząć prace nad jej postawieniem.

2

Najlepsze miejsce na altanę

Jak je wybrać? Wszystko zależy od tego, jak wygląda Twój ogród i jaką zajmuje powierzchnię. W przypadku dużych ogrodów – dobrym pomysłem może być usytuowanie altany w jego centrum. Zwróćmy uwagę na to, czy do wybranego przez nas miejsca dociera odpowiednio dużo promieni słonecznych.

Gdy chodzi o kwestie prawne – kwestią dyskusyjną jest, czy altanę można uznać za budynek. Jeśli nie posiada ścian osłonowych, możesz ją ustawić w dowolnym miejscu – chyba, że budujesz ją na terenie ROD, którego regulamin stawia szczególne wymogi – sprawdź je zanim rozpoczniesz prace!

Stylowa altana ogrodowa to inwestycja na lata, która zupełnie odmieni Twój ogród, sprawiając, że stanie się on miejscem, w którym chce się przebywać. Zaplanuj jej postawienie jeszcze w tym roku!

One thought on “Magia altan ogrodowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *