Lepiej kupić mieszkanie nowe czy używane?

Lepiej kupić mieszkanie nowe czy używane?

Obecnie większość osób decyduje się kupić własne “M” z drugiej ręki, ponieważ ceny nieruchomości mogą być bardzo wysokie. Uzależnione są one oczywiście od miasta, a nawet jego części, atrakcyjności lokalizacji, wielkości lokalu etc. Większości osób nie stać na zakup nowego, obszernego mieszkania, w dodatku zlokalizowanego w wymarzonej, atrakcyjnej okolicy. Czasem jednak można sobie na to pozwolić, zwykle finansując to rozwiązanie z środków pozyskanych od banku, czyli za pomocą kredytu. Co wówczas warto wybrać?

Zakup nowego

Kupno nowego, pachnącego jeszcze środkami do wykańczania wnętrz “M” może być bardzo atrakcyjne, ale zawsze wiąże się to z dużym wydatkiem. Wybierając takie mieszkania, zwykle można zdecydować się na dowolną okolicę, gdyż kiedy nie ograniczają środki finansowe, możliwości jest wiele. Nowe budynki wielorodzinne często budowane są w bardzo atrakcyjnych okolicach, zielonych, na obrzeżach miastach, by jak najbardziej zachęcić klientów do wydania niemałej sumy. Warto jednak ostrożnie podchodzić do takich ofert, bo fakt, że w okolicy nowopowstającego budynku wielorodzinnego znajdują się wyłącznie łąki i malownicze pola wcale nie oznacza, że za kilka lat nie powstanie tam trasa szybkiego ruchu, obwodnica czy hipermarket.

Ponadto kupno używanego lokalu mieszkalnego wiąże się z koniecznością urządzenia go od podstaw, co często oznacza także konieczność pociągnięcia instalacji, podczas gdy w używanych lokalach miejsce na kuchnię i łazienkę jest już wygospodarowane, co oznacza obecność wszelkich przyłączy. To jednak kolejna zaleta, jaką posiadają nowe lokale mieszalne – często można samodzielnie wybrać, gdzie znajdzie się łazienka, kuchnia i poszczególne pomieszczenia.

Zalety używanego lokalu

Największą zaletą kupna używanych mieszkań jest przede wszystkim ich niższa cena, która może być jeszcze bardziej atrakcyjna w niektórych przypadkach, na przykład gdy sprzedającemu zależy na czasie i gotów jest jeszcze bardziej obniżyć cenę. Ponadto nie trzeba czekać na to, aż lokal zostanie przez dewelopera oddany do użytku tylko zwykle można wprowadzić się niemalże od razu. Nie zawsze też potrzebne są kosztowne prace remontowo-budowlane, zwłaszcza jeśli na daną chwilę nie ma się na to pieniędzy, można z tego na jakiś czas zrezygnować. Zaletą jest też fakt, że rynek nieruchomości z drugiej ręki jest bardzo rozbudowany, podczas gdy nowych mieszkań powstaje stosunkowo niewiele, a więc wybór lokali używanych jest większy i bardziej różnorodny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *