Kuchnia nowoczesna, a kuchnia starodawna – różnice i podobieństwa

Kuchnia nowoczesna, a kuchnia starodawna – różnice i podobieństwa

Dawno, dawno temu, kiedy nasze babcie były młodymi kobietami kuchnie były prawdziwymi świątyniami, skupiającymi przy wspólnym stole całe rodziny. Dzisiaj jest podobnie, chociaż styl w jakim są one urządzone jest inny, a wyposażenie niejednokrotnie wyręcza przygotowujących potrawy.

Tym nie mniej, wielu z nas z rozrzewnieniem wspomina tamte kuchnie, które posiadały niepowtarzalny klimat, były niczym magnez i sprawiały, że było to jedno z najmilszych i sielskich pomieszczeń w każdym domu.

Kuchnia babci

Kilkadziesiąt lat temu nie można było mówić o jakimkolwiek stylu. Królowała prostota i biel złamana ściennymi makatami – najczęściej ręcznie wyszywanymi na płótnie ze szczytnymi hasłami. Monumentalny kredens wykonany z litego drewna był niekwestionowanym królem całego wystroju. Później zamieniono go na szafki modułowe, które zajmowały całą ścianę, zarówno na podłodze jak i na ścianie. Trzeba przyznać, że ta modernizacja nie była udaną i nie kojarzyła się ze swoistą, kuchenną elegancją. Wracając do dawniejszych czasów, stoły stanowiły punkt centralny, a więc były słusznych rozmiarów z wbudowaną małą szufladą na podręczne drobiazgi. W wielu kuchniach stał piec węglowy, wykonany z różnego rodzaju kafli, a ściany były albo jednokolorowe, albo też posiadały odważne wzory malowane wałkiem z aplikacją.

Starodawna kuchnia babci

Kuchnia wnuczki

W dzisiejszych czasach chętnie wraca się do tamtych pomysłów, nazywając taką aranżację stylizowaną, rustykalną bądź prowansalską. Z upodobaniem przenosi się te elementy, które tworzą ten pamiętany z dzieciństwa nastrój i przytulność. Do łask powracają więc kredensy, które można kupić na rozmaitych aukcjach staroci, lub też kupić meble stylizowane na podstarzałe. Na podłogach obowiązkowo króluje drewno idealnie współgrające z babcinym klimatem. Tylko styl prowansalski zakłada gresowe płytki podłogowe. Wykorzystuje się technikę decoupage, którą najłatwiej odkryć w drewnianych elementach tj. belki czy wcześniej wspomniane meble. Szklane elementy zastępowane są zasłonkami, pojawiają się dekoracje kwiatowe i dekoracyjne naczynia z ceramiki. W zależności od upodobań sięga się po kolory : złamane biele, błękity, żółcienie, brązy i ceglane czerwienie. Odważni powracają także do wałków dekoracyjnych, jednak we współczesnych, stylizowanych kuchniach tworzą one jeden akcent dekoracyjny na wybranej ścianie. Taka stylizacja absolutnie nie koliduje z nowoczesną techniką, zwłaszcza, że i ta jest dostępna w wielu odsłonach.

Współczesna kuchnia

Styl zgodny z osobowością

Chociaż stare kuchnie posiadają w sobie nieprzemijające elementy nie zawsze będą odpowiadały młodym osobom. Urządzając to pomieszczenie trzeba kierować się własnymi upodobaniami. Tak naprawdę kuchnia jest miejscem szalenie intymnym i prywatnym, w którym powinniśmy czuć się dobrze. Musi ona współgrać z naszą osobowością, a tym samym osoby ceniące minimalizm nie będą zachwycone podstarzałym wyglądem rodem z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Tym nie mniej wcale nie jest trudnym połączenie nowoczesności ze starodawnością.

Nowoczesna kuchnia

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (1 głosów, średnia: 4,00 na maksymalnie 5)
Loading...

2 thoughts on “Kuchnia nowoczesna, a kuchnia starodawna – różnice i podobieństwa

  1. Ta ostatnia kuchnia trochę mało funkcjonalna. Zwłaszcza te skośne ściany. w które można się po prostu uderzyć, coś robiąc:-) Sam blat i barek jest fajny. Kto, jaki styl preferuje, z zadnym nie będzie miał problemu z aranżacja. W sklepach jest już wszystko. Pomysłów na wnętrze kuchni nie brakuje również w internecie. Jest tego już tak dużo, że trzeba czasu na dokonanie samego wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *