Konserwacja dachu i rynien przed zimą

Konserwacja dachu i rynien przed zimą

Przegląd dachu oraz rynien przed sezonem zimowym to zaledwie chwila. Ale konsekwencje pominięcia tej prostej czynności mogą być irytujące oraz kosztowne. Przeciekający dach, niesprawne orynnowanie i zacieki na elewacji to tylko początek problemów. Jak prawidłowo zakonserwować dach oraz rynny przed zimą?

Inspekcja dachu

Dachy współczesnych budynków są praktycznie bezobsługowe. Warto jednak kontrolować, czy nie pojawiły się uszkodzenia dachówek lub blachy, które mogłyby powodować przeciekanie. Szczególną uwagę należy poświęcić wszelkim połączeniom w okolicy lukarn, kalenic, kominów oraz okapów. Przy okazji sprawdźmy, czy płotki przeciwśnieżne nie zostały uszkodzone podczas poprzedniej zimy. Przed inspekcją pamiętajmy o zabezpieczeniu się przed upadkiem za pomocą liny asekuracyjnej oraz szelek.

Przegląd rynien

Równie istotne jest czyszczenie rynien, zwłaszcza jeśli w pobliżu domu znajdują się wysokie drzewa. Odpowiednie odprowadzanie wody jest bowiem konieczne do tego, by nie uszkodzić lub poplamić elewacji. Zapchane rynny nie dość, że mogą przeciekać, to w czasie zimy mają także tendencję do zamarzania. Duży ciężar zamarzniętych liści, piachu oraz lodu w wielu przypadkach doprowadzi do uszkodzenia rynny, chociażby pęknięcia lub wykrzywienia haków. Przelewająca się woda zagraża nie tylko elewacji, ale i fundamentom. Kontrola rynien jest ważna, nawet w przypadku tych, które posiadają zabezpieczenie w postaci siatki. Zatrzymuje ona bowiem jedynie duże liście, zaś piach, błoto, igliwie oraz drobne liście dostają się do rynny. Poza tym równie ważne jest skontrolowanie ustawienia spadku rynien, które mogło rozstroić się podczas ulewy lub wichury.

Jak czyścić rynny?

Do czyszczenia rynien niezbędna będzie drabina aluminiowa do prac na wysokości. Zagwarantuje nam bezpieczeństwo i umożliwi wygodny dostęp do rynien. W pierwszym etapie należy usunąć z rynien duże zanieczyszczenia, na przykład liście oraz szyszki, za pomocą miękkiej szczotki. Szczotki zbyt twarde, w szczególności druciane, mogą doprowadzić do uszkodzeń, dlatego należy ich unikać. Ostatnim etapem czyszczenia rynien będzie usunięcie piachu oraz błota. Posłuży nam do tego wąż ogrodowy lub myjka ciśnieniowa. Jeśli wypłukanie zalegającego szlamu sprawia problemy i jest nieefektywne, najlepiej robić to etapami, zaczynając od otworu ściekowego.

Sprawdzenie rur spustowych

Po wyczyszczeniu rynien dookoła okapu należy sprawdzić drożność rur spustowych. W pierwszej kolejności zajrzyjmy do otworu rewizyjnego i wyczyśćmy koszyczek na zanieczyszczenia. Zapewne będą znajdować się w nim liście oraz inne elementy wypłukane z rynien. Na koniec, dla pewności, można wlać wodę do rury spustowej i sprawdzić jej drożność. Jeśli woda przeciska się z trudem, być może powodem niedrożności są złogi błota zlokalizowane na kolankach. Możemy je przepchać, przepłukać lub wyczyścić, demontując dany element rury.

Inspekcja i konserwacja dachu oraz rynien to w gruncie rzeczy prosta czynność. Najważniejsze jest jednak to, by zagwarantować sobie maksymalne bezpieczeństwo. Jak podczas każdej pracy na wysokościach, tak i tu konieczne jest zachowanie zasad BHP. Pamiętajmy o korzystaniu z lin asekuracyjnych i wyłącznie certyfikowanych, stabilnych drabin. Samej inspekcji dokonujmy zaś podczas dobrych warunków atmosferycznych, zanim przyjdą przymrozki. Dzięki tym prostym czynnościom zagwarantujemy sobie spokój i oszczędzimy kłopotów w zimie. Jeśli jednak praca na wysokościach sprawia nam problem, najlepiej skorzystać z usług specjalisty.

One thought on “Konserwacja dachu i rynien przed zimą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *