Klimatyzacja w mieszkaniu. O jakich kosztach mówimy?

Klimatyzacja w mieszkaniu. O jakich kosztach mówimy?

Każdy z nas chciałby mieć klimatyzację w mieszkaniu. Niejednokrotnie zdarza się tak, że nie sposób jest wytrzymać w czasie upałów, co może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Tak więc postanowione chcemy mieć klimatyzację. Problem w tym, że to wszystko nie jest takie proste…

Na jaki wydatek musimy się przygotować?

Niezależnie o czym się rozmawia, trzeba brać pod uwagę przewidywany wydatek. Możemy zdecydować się na przenośne urządzenie, które powinniśmy znaleźć w sklepach sprzedających artykuły gospodarstwa domowego czy też wyposażenia wnętrz. W takiej sytuacji zapłacimy co najmniej kilkaset złotych. Pamiętajmy jednak, że ich przeznaczenie to obsługa jednego pomieszczenia. Innym rozwiązaniem są klimatyzatory stacjonarne typu split. Można je poznać po tym, że posiadają jednostkę wewnętrzną odpowiadającą za chłodzenie mieszkania i jednostkę zewnętrzną, która odprowadza cieple powietrze. Na pewno są dużo cichsze niż przenośne. Jeżeli chodzi o montaż przenośnego urządzenia to można powiedzieć, że nie występował. Wystarczyło podłączenie do prądu i odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Tutaj montaż powinno się powierzyć odpowiedniej firmie (dobór zresztą też). Jeżeli chodzi o koszt to możemy zacząć od 2000 zł a skończyć na 10000 zł. Uwaga! Nie zapomnijmy montażu. Standardowy koszt wynosi ok. 1000 zł. Nie jest to koszt maksymalny (mamy na myśli sytuację, w której jednostka zewnętrzna jest mocowana na wyższych piętrach budynku. Jeżeli mieszkasz w bloku, musisz pamiętać o uzyskaniu zgody zarządcy lub administratora. W przeciwnym wypadku możesz zapomnieć o klimatyzatorze stacjonarnym typu split. To nie koniec złych informacji. Taka zgoda, nie wszędzie jest możliwa do uzyskania! Dlaczego? Często zdarza się tak, że nieruchomości są wyremontowane, elewacje odpowiednio ocieplone a montaż klimatyzatora może je po prostu uszkadzać (montaż jest związany z przewierceniem się do części budynku określanej jako stała). Często nie znaczy jednak zawsze, nie zapominajmy o tym.

Jak wielu jest chętnych na klimatyzator?

Jak się okazuje mimo trudności z wytrzymaniem upałów, niewiele osób decyduje się na chłodzenie swoich mieszkań (mamy jednak na myśli osoby mieszkające w bloku). Trudno powiedzieć czy jest to związane z ewentualnymi problemami, o których wspominaliśmy. Co ciekawe deweloperzy zauważyli, że montaż klimatyzatora powoduje oszpecenie estetyki osiedla. Zaczęli nawet działać. Postanowili radzić sobie z tym problemem poprzez projektowanie budynków z uwzględnieniem miejsca na montaż klimatyzatorów. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Podsumowanie

Podsumowując to wszystko w kwestii klimatyzatora mieszkanie w bloku często nie przemawia na naszą korzyść. Jeżeli nie musimy uzyskiwać zgody zarządcy lub administratora również stoimy nad niełatwym wyborem. Przenośny klimatyzator ma swoje zalety i wady podobnie jak klimatyzatory typu Split. Nie ma co ukrywać, że nie bez znaczenia są też nasze możliwości finansowe. Cóż, wybory mogą być różne. Najważniejsze, żebyśmy byli z nich zadowoleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *