Klejenie tapet: zrób to sam!

Klejenie tapet: zrób to sam!

Klejenie tapet nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Uwzględniając nasze wskazówki, bez trudu zrobisz to samodzielnie! Zobacz, jak przygotować ściany, jak wybrać odpowiedni klej do tapet i jak zabrać się do pracy, by szybko móc cieszyć się pięknie udekorowanym mieszkaniem.

Pamiętaj o przygotowaniu ścian

Pierwszym etapem pracy powinno być właściwe przygotowanie ścian do tapetowania. W tym celu należy dokładnie oczyścić je z pozostałości starych tapet, odpadającego tynku czy łuszczącej się farby. Jeśli w ścianie znajdują się śrubki, gwoździe czy haczyki na obrazy, należy je wyciągnąć. Drobne ubytki warto wypełnić białą uniwersalną masą szpachlową. Jeśli mamy do czynienia z dużymi uszkodzeniami powierzchni, konieczne będzie użycie zaprawy wyrównującej. Po naprawieniu usterek należy wyrównać i wygładzić podłoże; następnie można przystąpić do oczyszczenia i odtłuszczenia ścian. Warto umyć je ciepłą wodą z detergentem, po czym odczekać aż wyschną. Ostatnim krokiem przygotowującym powierzchnię do tapetowania będzie zabezpieczenie jej odpowiednią emulsją gruntującą. Można także sięgnąć po klej do tapet rozcieńczony w wodzie w odpowiednich proporcjach, wskazanych przez producenta.

Kupujemy klej do tapet

Wybór kleju do tapet zależy od tego, jaki rodzaj pokrycia ścian wybraliśmy. Istnieje bowiem wiele różnych typów tapet: papierowe, flizelinowe, winylowe, tekstylne, czy też wykonane z włókna szklanego. Każdy z tych rodzajów ma nieco inne właściwości. Niektóre z wymienionych tapet nadają się tylko do pomieszczeń suchych, inne zastosujemy nawet w kuchni czy łazience. Istnieją kleje uniwersalne, za pomocą których przykleimy do ściany tapety każdego rodzaju – są także substancje specjalistyczne, przeznaczone do wybranych materiałów. Warto zdecydować się na klej dostosowany do zakupionego przez nas rodzaju tapety. Dzięki temu zyskamy pewność, że pokrycie ściany będzie trzymać się długo, nie odklei się, nie powstaną na nim nieestetyczne wybrzuszenia czy nierówności.

Klejenie tapet

Tapetowanie rozpoczynamy od dokładnego wymierzenia powierzchni i rozplanowania ułożenia pasów tak, aby wzór kontynuował się na całej ścianie. Następnie nanosimy klej na spodnią stronę tapety. Rozpoczynając od góry, przykładamy pasy do ściany, dociskamy je, po czym przy pomocy szczotki usuwamy pęcherzyki powietrza. Ciekawym sposobem montowania tapet jest również klejenie na gorąco. Do tego celu będziemy potrzebować specjalnego pistoletu do kleju na gorąco – jest to urządzenie łatwe w obsłudze, wymaga jednak ostrożności ze względu na wysoką temperaturę znajdującej się w nim substancji. Przed rozpoczęciem pracy należy rozgrzać klej do temperatury określonej przez producenta. Do wyboru mamy różne rodzaje substancji: szybkoschnące, wolnoschnące, niskotemperaturowe oraz takie o zwiększonej przyczepności. Po rozgrzaniu spoiwa nanosimy je na powierzchnię tapety i rozprowadzamy; następnie przykładamy tapetę do wybranego miejsca i odpowiednio dociskamy.

Decydując się na samodzielne tapetowanie pokoju, warto zawczasu odpowiednio przygotować ściany. Ważnym elementem przygotowań jest także zadecydowanie o tym, jakiego rodzaju tapeta najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Jeśli dobrze dobierzemy rodzaj tapety i kleju, sam proces klejenia z pewnością przebiegnie gładko i sprawnie!

One thought on “Klejenie tapet: zrób to sam!

  1. Ja z narzeczonym nie mieliśmy już na człowieka, wiec zdecydowaliśmy się sami nakleić tapety. Na szczęście mój. A. mniej więcej zna się na materiałach. Jeden dzień wystarczył i było po. Precyzja się liczy. Należy wymierzyć dokładnie ściany i dobrze je przygotować. We dwoje idzie lepiej 🙂 Jak się chce, można naprawdę zaoszczędzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *