Kabina prysznicowa bez brodzika. Co to jest odpływ ścienny?

Kabina prysznicowa bez brodzika. Co to jest odpływ ścienny?

Jak pewnie zauważyliście w nowoczesnych łazienkach nie może zabraknąć zamontowanej kabiny prysznicowej bez brodzika.  Dlaczego tak się dzieje? Między innymi o tym jest ten tekst, ale nie tylko. Dowiecie się z niego również informacji na temat odpływów (w podłodze i ściennego)?

Kilka ogólnych słów na temat montażu kabiny prysznicowej bez brodzika

Bardzo trudno jest zbudować prysznic z odpływem, który jest umieszczony w podłodze. Powodem tego jest konieczność ukrycia rur kanalizacyjnych i syfonu. Naturalnie to nie jedyny sposób na zrobienie prysznica bez brodzika. Wystarczy powiedzieć o zabudowaniu w ścianie stelaża mającego syfon i odpływ. Kiedy jest najlepszy moment na zamontowanie kabiny prysznicowej bez brodzika? Wtedy, gdy mamy remont łazienki! W końcu to czas, kiedy możemy zadbać o nowe, wygodne, estetyczne i modne rozwiązania.

Odpływ (podłoga)

Zacznijmy od tego, że odpływ może być w podłodze lub ścianie. Najpierw powiemy sobie jednak o odpływie w podłodze. Do odpływu ściennego na pewno jeszcze przejdziemy. Chcemy mieć prysznic bez brodzika. Jaki już przeczytaliście sprawa w żadnym wypadku nie jest prosta, ponieważ należy ukryć rury kanalizacyjne i syfon. Prysznic musi być zamontowany na odpowiednio wyprofilowanej podłodze. Co oczywiste w niej musi być zainstalowany odpływ wody. Jeżeli powierzchnia prysznicowa została przygotowana, koniecznie sprawdźcie czy nie wystaje ponad poziom podłogi (nie powinna). Pod podłogą mamy odpływ kanalizacyjny, który po prostu musi się zmieścić.  To jednak dalej nie jest wszystko, o czym mamy pamiętać. Na pionie kanalizacyjnym zainstalowany jest wpust podłogowy z wbudowanym syfonem. Syfon może być punktowy lub liniowy. W pierwszym przypadku jest centralne umieszczenie a wysokość wynosi minimum 8-9 cm natomiast drugi przypadek to zamontowanie równolegle do ściany lub krawędzi kabiny prysznicowej. Grubość wszystkich warstw waha się od 12 do 15 cm. Zmieszczą się wtedy, kiedy strop będzie grubszy. Decyzję odnośnie możliwości zrobienia zagłębienia, bez którego nie możliwe jest podejście kanalizacyjne musi podjąć konstruktor.

Odpływ ścienny

Zgodnie z obietnicą dotarliśmy do odpływu ściennego. Co to jest odpływ ścienny? Jako definicję możemy użyć tych kilku słów, które już padły czyli jest to zabudowanie w ścianie stelaża z syfonem i odpływem. W takiej sytuacji syfon ukrywa się między ścianą łazienki a stelażem (dokładnie jego obudową z płyt gipsowo-kartonowych). Gdzie szukać wlotu do syfonu? Znajdziemy go na poziomie wykończonej podłogi.  Jeżeli chodzi o rurę odpływową powinna się zmienić w warstwach podłogi, których łączna grubość wynosi 11 cm. Efekt końcowy wygląda w ten sposób, że na ścianie widnieje tylko płytka maskująca wraz z wąską szczeliną. Szczelina ta służy wodzie do odpływania z natrysku do syfonu i kanalizacji.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten tekst powiększył Państwa wiedzę związaną z odpływem ściennym i tym, który znajduje się w podłodze. Po jego przeczytaniu zdecydujecie się na montaż prysznica bez brodzika? Który odpływ wybierzecie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *