Jak wyburzyć ściankę działową

Jak wyburzyć ściankę działową

Wyburzenie ścianki wewnętrznej może być świetnym sposobem na optymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkania. Takie działanie może okazać się jednym z najlepszych sposobów, aby zmienić wygląd mieszkania, nie wydając przy tym fortuny.

Wyburzenie ścianki działowej jest potencjalnie doskonałym sposobem, aby stworzyć poczucie przestrzeni i światła. Na przykład, usuwając ścianę działową między kuchnią a jadalnią można znacznie poprawić wygląd jadalni bez potrzeby dobudowania nowego pomieszczenia. Należy pamiętać, ze takie prace budowlane mogą wiązać się z zagrożeniami. Taka ścianka działowa może odgrywać ważną rolę w utrzymywaniu konstrukcji budynku, wyburzenie jej może być więc niebezpieczne. Jednak jeśli zmiany są starannie zaplanowane, mogą skutecznie odmienić wygląd mieszkania. Wyburzanie ścianki działowej zwykle nie jest uwzględniane w planach architektonicznych i budowlanych.

Przed dokonaniem jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych trzeba zorientować się czy są one bezpieczne i nie naruszą konstrukcji budynku. W większości przypadków będzie trzeba także skonsultować się ze specjalistą i ustalić jakie czynności należy podjąć. Zasadniczo prace związane z przestawianiem i wyburzaniem ścianek działowych lepiej powierzyć profesjonalistom.

Rodzaje ścian

Niektóre ściany wewnętrzne są podstawą konstrukcji domu, podczas gdy inne po prostu dzielą przestrzeń wewnętrzną i są stosunkowo łatwe do zmiany lub usunięcia. W zależności od wieku nieruchomości, ściany wewnętrzne mogą być zbudowane z cegły lub z lekkiego drewna lub mogą opierać się na konstrukcji metalowej. Niekiedy może wystąpić połączenie elementów drewnianych i metalowych.

Jeżeli nie można jednoznacznie ustalić jaka konstrukcja występuje należy skonsultować się z instruktorem budowlanym. Trzeba pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Trzeba rozpocząć od odłączenia i demontażu wszelkich instalacji. W celu zabezpieczenia podłogi przed zniszczeniem należy osłonić ją folią, dobrym rozwiązaniem może okazać się podłożenie pod folię np. płyt pilśniowych. Można również zakleić otwory drzwiowe do innych pomieszczeń w celu ograniczenia przenikania kurzu. Trzeba również podeprzeć strop w pobliżu przyszłego otworu. Kolejną istotną kwestią jest zgłoszenie w urzędzie gminy faktu naruszenia ścian działowych.

W jaki sposób wyburzać ściany działowe?

Wyburzanie ściany należy rozpoczynać od góry i kierować się ku dołowi. Nie można rozpocząć wyburzenia od środka ściany.  Ustalając metodę prowadzenia rozbiórki trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego jest wykonana ścianka oraz konstrukcję domu. Cienkie ściany działowe powinny być usuwane za pomocą dużego młota. Kolejnym działaniem jakie należy podjąć jest usuniecie gruzu.

Aby ułatwić sprzątanie gruzu przed rozpoczęciem prac warto rozłożyć na podłodze folię budowlaną.  Podsumowując, wyburzenie ścianki działowej nie wymaga specjalistycznych umiejętności, może być wykonane przez amatora, ale należy pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i używaniu odpowiednich narzędzi.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

2 thoughts on “Jak wyburzyć ściankę działową

  1. Mój chłopak wynajął kawalerkę, która była przedzielona ścianką z regipsu. Było tak niefunkcjonalnie, że odrazu poprosił o wyburzenie. Ślad był widoczny trochę na podłodze i suficie. Tyle miejsca się stworzyło, zupełnie inne mieszkanie. To był jedynie regips, gorzej jest ze ściankami normalnymi w wewnątrz domu lub mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *