Jak dobrze wytapetować ścianę?

Jak dobrze wytapetować ścianę?

Profesjonalnie zamontowana tapeta może utrzymywać się od 15 do 25 lat lub więcej, takiego efektu niewątpliwie nie można osiągnąć za pomocą farby. Powierzchnia pokryta tapetą jest znacznie łatwiejsze do czyszczenia w porównaniu do powierzchni pomalowanej farbą.

Ogólnie rzecz biorąc, można wytrzeć wszelkie ślady i plamy.

Gdzie kupić tapetę?

Istnieje kilka sposobów na kupienie odpowiedniej tapety. Można nabyć tapetę u dekoratorów wnętrz, jednak jest to najdroższe rozwiązanie, ponieważ dodatkowo świadczą oni usługi projektowe. Można również udać się do sklepów budowlanych, to pozwoli zaoszczędzić, w takich sklepach również można skorzystać z pomocy konsultanta. Istnieją różne rodzaje tapet. Zasadniczy podział to tapety papierowe, tapety winylowe, winylowe na flizelinie, tapety z włókna szklanego. Można wyróżnić jednowarstwowe i dwuwarstwowe tapety papierowe. Niektóre mają na powierzchni wytłoczoną strukturę. Można również wybrać tapety z włókna szklanego, które są łatwe w utrzymaniu.

Czy potrzebna jest pomoc projektanta wnętrz?

Zatrudnienie projektanta wnętrz nie jest koniecznością. Wystarczy trochę czasu i dobre chęci, jest wiele książek, które zawierają wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniej tapety, można też poszukać inspiracji w Internecie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie wytapetować ściany mieszkania. Początkujący powinni jednak unikać kuchni i łazienek, ponieważ instalacja tapety w tych pomieszczeniach jest bardziej skomplikowana. Niektóre rodzaje tapet powinny być zawieszone wyłącznie przez profesjonalistów, ponieważ wymagany jest odpowiedni poziom umiejętności np. tapety tekstylne.

Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie ścian. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od tego jak zostanie przygotowana ściana zależy trwałość tapety. Aby usunąć starą tapetę należy ją wcześniej zwilżyć specjalnym preparatem do odklejania tapet. Kolejnym krokiem jest precyzyjne dopasowanie kleju do wybranej wcześniej tapety, w sprzedaży dostępne są zarówno kleje uniwersalne, jak i specjalistyczne. Zanim rozpocznie się tapetowanie należy oczyścić ścianę ze starych tapet lub farb. Następnie należy wyrównać ubytki przy pomocy masy szpachlowej. Kolejna czynnością, jaką należy wykonać jest zagruntowanie powierzchni emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym wodą. Zasadniczo wyróżnia się dwie metody klejenia tapet. Pierwsza polega na tradycyjnym smarowaniu tapety i nakładaniu jej na ścianę.

Tę metodę stosuje się w przypadku tapet: papierowych, tekstylnych, winylowych, do malowania. Druga metoda to nałożenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę, taki sposób tapetowania wykorzystywany jest przy tapetach flizelinowych. Tapetowanie wykonywane powinno być zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce. Do samodzielnego wykonania tapetowania oprócz tapety są potrzebne różne przedmioty: Pędzel ławkowiec, do nałożenia kleju, nożyczki lub nóż do tapet, wałek gumowy (15 cm) lub szczotka do tapetowania, klej do tapet, wiadro budowlane o pojemności 12 litrów, ewentualnie grunt i gips, poziomica, miarka, drabina, stolik do tapetowania.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

2 thoughts on “Jak dobrze wytapetować ścianę?

  1. Zgadzam się z artykułem. Jest coraz więcej sklepów oferujących piękne tapety. Ja robiąc remont, kupowałam tapetę akurat w internecie. Znalazłam wzór i kolor pod meble, robi wrażenie 🙂 Wiadomo, jest więcej pracy przy robieniu podkładu, ale zwykła farba nigdy nie zastąpi unikalnego wzoru. Polecam tapetę.

  2. Nałożenie prawidłowo tapety o żadna filozofia. Wystarczy precyzja, czystość. No właśnie, anie każdy to posiada. Tym właśnie różnią się fachowcy. Przypomina mi się program usterka. Było zadanie wytapetowania pokoju dziecięcego. Wierzyć się nie che, co „fachowcy” potrafią. Najgorsze jest to, że sami się ogłaszają. I jak potem zaufać takim osobom. Tylko poleconych proponuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *