Jak dobierać oświetlenie?

Jak dobierać oświetlenie?

Odpowiednie oświetlenie to bardzo istotny element aranżacji wnętrza. Wybierając lampy, żyrandole, taśmy LED, czy jeszcze inne formy oświetlenia możemy kierować się własnym gustem, trendami w dekoracji wnętrz lub jeszcze innymi względami. Na co zawracać uwagę i jakich błędów się wystrzegać podczas dobierania oświetlenia?

Salon

Oglądając katalogi i propozycje projektantów wnętrz, zwróćmy uwagę, że lansowany jest trend rozproszonych źródeł światła. Salon ma być oświetlony nie tylko jednym, dużym żyrandolem, a wieloma drobnymi lampami – plafonami na ścianach, lampami stojącymi do czytania, czy taśmami LED porozmieszczanymi w różnych punktach. Są to bardzo dobre wskazówki – często wybierając centralne źródło światła zapominamy o doświetleniu reszty pomieszczenia. Lampa stojąca będzie dawać przyjemne, rozproszone światło, które można zapalić np. przykład, kiedy nie jest jeszcze zupełnie ciemno lub podczas oglądania telewizji. Dobierając plafony możemy dopasować ich styl do reszty pomieszczenia, a także podkreślić padającym z nich światłem strukturę tynków ozdobnych. Duży żyrandol powinien być dopasowany do rozmiaru pomieszczenia. Zbyt duży może przytłoczyć wnętrze.

Łazienka

Lampy w łazience muszą być dostosowane do pomieszczeń wilgotnych. Oznacza to, ze dobierając je musimy kierować się nie tylko estetyką, ale także klasyfikacją szczelności. Do łazienek wybierajmy lampy z oznaczeniem IPx5 – gdzie liczba 5 i powyżej oznacza, że oprawa jest odporna na bezpośredni kontakt z wodą. W łazience wydzielmy świetlne strefy, odpowiadające różnym funkcjom światła. Wyróżniamy światło główne, funkcyjne oraz ozdobne. Główne może być zapewnione jednym plafonem lub żyrandolem z kilkoma halogenami, które można skierować w różne strony. Oświetlenie funkcyjne umieśćmy nad lustrem – jasne światło ułatwi nam różne czynności, które wymagają dobrego oświetlenia. Boczne światło nie może oślepiać, więc należy dobrać mleczny plafon lub żarówkę. Oświetlenie dekoracyjne zależy od naszych upodobań. Dekorując łazienkę możemy również dodać świece, które nie dają mocnego światła, ale za to wprowadzają intymny nastrój i sprzyjają relaksowi.

Kuchnia i jadalnia

Tradycyjne, górne oświetlenie nie sprawdza się w kuchni. Oczywiście nie rezygnujmy z głównego oświetlenie w tym pomieszczeniu, lecz zaplanujmy wiele dodatkowych źródeł światła, aby zapewnić sobie wygodę podczas przygotowywania posiłków. Umieszczając jeden plafon lub żyrandol na środku kuchni, nie uzyskamy odpowiedniej ilości światła. Dlatego rozważmy montaż halogenów lub listwy z diodami LED pod szafkami kuchennymi – oświetlą one blat roboczy, dzięki czemu gotująca osoba nie będzie musiała wytężać wzroku. W wysokich szafkach kuchennych również warto zainstalować oświetlenie, co ułatwi sięganie po schowane przedmioty oraz spełni rolę dekoracyjną. Jeśli nasza kuchnia jest wyposażona w wyspę lub bar, to nad nimi również umieśćmy dodatkowe lampy. W tej roli sprawdzą się halogeny, oprawy linowe lub żyrandole złożone z kilku kloszy. Wybierając lampę nad stół w jadalni zwróćmy uwagę, aby miała regulowane zawiesie – pozwoli to dopasować wysokość żyrandola do aktualnych potrzeb. Po więcej porad zapraszamy na forum poświęcone oświetleniu w domu i mieszkaniu.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *