Jak ciąć płytki ceramiczne?

Jak ciąć płytki ceramiczne?

Ciężko jest sobie wyobrazić remont w mieszkaniu bez kładzenia na ścianach kafelków. Są one szczególnie potrzebne w pomieszczeniach narażonych na powstawanie wilgoci, takich jak kuchnie czy łazienki, gdyż są odporne na szkodliwe działanie wody. W związku z tym na ich powierzchni nie powstają szkodliwe dla naszego zdrowia grzyby oraz pleśń. Samodzielne kładzenie płytek ceramicznych wiąże się jednak z dużym nakładem pracy i niejednokrotnie wymaga przycinania kafelków do naszych potrzeb. Zobaczmy zatem jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Docinanie płytek jest bardzo ważne podczas kafelkowania pomieszczeń, bowiem umożliwia nam wyłożenie całej powierzchni ściany. Szczególnie przydaje się to przy wykończeniu brzegów ścian. Cięcie płytek ceramicznych zależy jednak od ich grubości i twardości. Normalnym jest, że kafelki naścienne są nieco cieńsze i łatwiej podlegają obróbce, zaś gres i terakota wymagają bardziej zdecydowanych metod przecinania.

Ręczna maszynka – gilotyna

Jest to najpopularniejsze i najbardziej podstawowe narzędzie służące do przecinania kafli. Można je zakupić w kilku rozmiarach, zatem wybierzemy model odpowiedni zarówno do niewielkich, jak i tych dużych płytek. Maszynka wyposażona jest w rękojeść na prowadnicy, zakończoną tnącym kółkiem. Dodatkowo posiada gumową okładzinę, która zapobiega przesuwania się kafelków. Ostrze wykonuje głębokie nacięcie na płytce, zaś dociśnięcie rękojeści do końca powoduje przełamanie jej wzdłuż cięcia. Powinniśmy jednak pamiętać o regularnym wymienianiu ostrza, bowiem wraz z upływem czasu staje się ono tępe i na krawędziach naszych kafli mogą powstawać nieestetyczne odpryski i uszczerbki. Maszynka najlepiej sprawdzi się w przypadku płytek naściennych oraz miękkich terakot, jednak przy twardszym materiale oraz gresie zaleca się inne sposoby obróbki. Narzędzie to występuje także w formie elektrycznej, jednak kupowanie jej na jeden remont zupełnie się nie opłaca, jest to raczej urządzenie stosowane przez profesjonalnych glazurników.

Szlifierka kątowa

Jest to urządzenie o szerokim zastosowaniu, zatem warto je mieć w swoim wyposażeniu niezależnie od tego czy kładziemy płytki. Za jej pomocą będziemy jednak w stanie z łatwością i równo przecinać twardsze kafelki, z którymi nie poradziła sobie ręczna maszynka. Sekret sukcesu tego urządzenia tkwi w odpowiednio dopasowanej tarczy – należy zastosować tarczę diamentową z pełnym brzegiem, która umożliwi przecinanie płytek nie tylko w linii prostej, lecz również pod kątem. Wybierając szlifierkę powinniśmy także zwrócić uwagę na to, czy pewnie nam leży w dłoni – niewłaściwie dopasowany sprzęt będzie się źle prowadził, a zatem cięcia nim wykonane będą nieprecyzyjne.

Inne metody cięcia glazury

Piła – narzędzie zakończone brzeszczotem wolframowym lub brzeszczotem o ostrzach z węglików spiekanych będzie się doskonale nadawało do cięcia kafelków po zaokrąglonych liniach.

Nóż glazurniczy – tworzy nacięcie, które sprawia, ze przełamanie płytki jest łatwe, zaś jej brzegi pozostają równe i gładkie.

Nóż glazurniczy ze szczypcami – wersja wzbogacona o szczypce, które błyskawicznie i z mniejszym użyciem siły przełamują glazurę.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z siecią sklepów budowlanych Castorama.pl.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *