Instalacja c.o. – o czym musimy pamiętać podczas jej projektowania?

Instalacja c.o. – o czym musimy pamiętać podczas jej projektowania?

Instalacje centralnego ogrzewania są jednym z głównych elementów domu. Ich projektowanie wiąże się z wieloma aspektami technicznymi i wyborami związanymi z technologiami, które będziemy stosować, a co za tym idzie, także opałem, jaki będziemy stosować. Całość instalacji nie tylko powinna być efektywna, ale również łatwa w utrzymaniu, dostosowana do określonych potrzeb i określonego paliwa. Dopiero biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, możemy zabrać się za jej projektowanie.

Wybór rodzaju paliwa

Pierwszą rzeczą, o której przyjdzie nam zdecydować to wybór paliwa, które będzie zasilać nasz piec c.o. Mamy tutaj do wyboru kilka rozwiązań:

  • na paliwa stałe (jak węgiel, miał, drewno, biomasę, zrębki, ekogroszek itd.)
  • na paliwa ciekłe
  • gazowe
  • elektryczne

Wykorzystanie każdego z tych rodzajów opału wiąże się z wyborem innego rozwiązania technicznego, które obecne będzie w naszej kotłowni. Jak to zawsze bywa, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które musimy poznać, gdyż późniejsza zmiana może wiązać się z koniecznością przebudowy kotłowni, co pociągnie za sobą kolejne koszty. Poza kotłowniom system grzewczy będzie wyglądał podobnie, nie ma konieczności stosowania np. innych grzejników czy rozprowadzenia wody. Znaczenia nie ma też rodzaj obiegu, tym bardziej że obecnie stosowane obiegi są w większości obiegami wymuszonymi, czyli obieg wody w instalacji wymusza pompa. Ten typ obiegu pozwala na stosowania tzw. „dolnego zasilania” czyli przyłączy wychodzących z podłogi. Ma to jednak swoje wady – jeśli dojdzie do zatrzymania pompy należy wyłączyć piec, w przeciwnym razie może dojść do jego uszkodzenia wskutek wzrostu temperatury i ciśnienia w samym kotle.

Jak policzyć moc kotłowni?

Moc kotłowni powinna być dobrana do ogrzewanej powierzchni. Zbyt mała nie zagwarantuje nam odpowiedniej temperatury i może nie wystarczyć do ogrzewania ciepłej wody, jeśli chcemy ją czerpać bezpośrednio z pieca. Możemy obliczyć potrzebą moc, korzystając ze wzoru:

Qk =Qco+Qw +Qt +Qcwu [kWh]

gdzie:

Qk – moc kotłowni

Qco – zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do ogrzewania

Qw – zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do celów wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych

Qt – zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do celów technologicznych

Qcwu – zapotrzebowanie na moc cieplną przeznaczoną do celów c.w.u.

Uwaga: Szczegółowe wzory i wytyczne do obliczeń znajdziecie w normie PN-EN 12831:2006. Obliczenia można również wykonać za pomocą dostępnych programów komputerowych.

Stosując powyższy wzór, nie możemy zapomnieć o uwzględnieniu rodzaju ocieplenia, jakie stosujemy. Jest to ważne, żeby przewidzieć ewentualne straty, które będziemy musieli skompensować mocą instalacji. W przypadku, gdy chcemy podejść do tematu nieco prościej, możemy uwzględnić orientacyjne zapotrzebowanie na moc cieplną:

  • od 120 do 200 W/m² – dla domów bez izolacji cieplnej, wybudowanych przed rokiem 1982;
  • od 90 do 120 W/m² – dla domów z lat 80. i 90. ubiegłego wieku;
  • od 60 do 90 W/m² – dla domów wznoszonych od końca lat 90. ubiegłego wieku, dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami.

Jaki opał wybierać?

Ważnym aspektem naszej instalacji będzie również jakość paliwa, które będziemy stosować. Wysokiej jakości opał może skutecznie zwiększyć efektywność całej instalacji i obniżyć koszty ogrzewania. W przypadku oleju i gazu otrzymujemy go w postaci płynnej i jest on przepompowywany do zbiorników zasilających piec, więc w całości musimy bazować na tym, co mówi nam o nim dostawca. Jeśli chodzi natomiast o węgiel i inne paliwa stałe, tutaj możliwości oceny paliwa są już większe. Przykładowym dostawcom węgla, ekogroszku i miału jest iCieplo.pl. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem w handlu opałem zarówno na rynkach hurtowych, jak i detalicznych. Oprócz dostawy workowanego opału, do każdej palety dołączony jest również certyfikat z badań oferowanych produktów. Jest to najlepsza gwarancja parametrów opału, który kupujemy. Każdy użytkownik pieców c.o. musi pamiętać, że w przypadku, kiedy zakupiony towar nie spełnia swojej funkcji (nie pali się, jest zanieczyszczony czy nawet domieszany z innymi substancjami) mamy prawo go zwrócić. Kupując tani opał, możemy nie być zadowoleni z jego spalania, czasami lepiej jest zakupić droższy towar, ale o lepszych właściwościach, co zapewni nam zadowolenie z naszego układu ogrzewania, zmniejszy ilość osadów i popiołu oraz zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu pieca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *