Generalny remont łazienki – co zrobić z odpadami

Generalny remont łazienki – co zrobić z odpadami

Remont łazienki może być naprawdę sporym wyzwaniem. Chodzi bowiem nie tylko o skomplikowane nieraz prace i duże koszty materiałów, ale też o powstające wtedy odpady, których nie można składować w pojemnikach na odpady komunalne. Jak zatem legalnie pozbyć się odpadów poremontowych?

Wszechobecna wilgoć i skrajne temperatury sprawiają, że wyposażenie łazienki narażone jest na wiele niebezpiecznych dla niego czynników, dlatego remont w tym pomieszczeniu powinien być przeprowadzany częściej niż w pozostałych. Które odpady i gdzie możemy wyrzucić oraz zutylizować? Jak pozbyć się zniszczonej glazury i terakoty, a co zrobić ze starą wanną?

Remont łazienki – odpady

Odpady powstające podczas remontu łazienki – skute kafelki czy elementy ceramiki sanitarnej muszą zostać zutylizowane tak, jak inne odpady zaliczane do gruzu budowlanego. W przypadku remontu niewielkiego pomieszczenia ich ilość nie będzie duża. Możemy więc spakować je w wiadra lub mocne worki i na własną rękę dostarczyć do najbliższego PSZOK-u. Jeśli jednak remont wygeneruje dużą ilość odpadów, musimy pozbyć się ich w inny sposób.

Kto przyjmie od nas gruz?

Dobrym rozwiązaniem może być wtedy oddanie gruzu osobie, która wykorzysta go podczas prac budowlanych. Znalezienie odbiorcy wbrew pozorom wcale nie musi być trudne. By do niego dotrzeć wystarczy bowiem przejrzeć ogłoszenia zamieszczane w gazetach lub w internecie. Osoba, która odbierze od nas gruz sama zatroszczy się o jego transport, co dla nas oznaczać będzie nie tylko brak problemów, ale też znaczne obniżenie kosztów remontu.

Pojemnik na odpady poremontowe

Jeśli jednak nie uda nam się znaleźć odbiorcy gruzu, a nie jesteśmy w stanie dostarczyć go do punktu zbiórki samodzielnie, powinniśmy wynająć pojemnik na odpady poremontowe. Może to być big bag lub kontener. Firma, która go wynajmie, dostarczy go również na miejsce remontu, a po skończeniu prac – odwiezie do PSZOK-u, gdzie odpady zostaną legalnie zutylizowane.

Grupa odpadów wielkogabarytowych

Wanny, brodziki, umywalki, muszle klozetowe to odpady zaliczane do grupy wielkogabarytowych. Wszystkie gminy zapewniają odbiór tego typu odpadów, ale zazwyczaj bardzo rzadko – raz w miesiącu lub raz na kilka miesięcy. Można więc zdecydować się na remont w takim terminie, gdy planowany jest odbiór odpadów wielkogabarytowych, samodzielnie wywieźć je w miejsce utylizacji lub skorzystać z usług firmy prywatnej.

Artykuł powstał przy współpracy z krakowską firmą DPR oferującą wywóz i utylizację odpadów poremontowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *