Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika – co to jest?

Niewykluczone, że część z Was słyszała o Fotowoltaice. Jeżeli słyszeliście o niej, to wiecie czym jest? Zaraz sprawdzimy.

Co na początku warto wiedzieć o fotowoltaice

Nie będziemy trzymać w niepewności, odpowiemy sobie na tytułowe pytanie. Otóż fotowoltaika jest technologią, dzięki której energia światła słonecznego zostaje przekształcona w energię elektryczną. Na pewno zauważyliście proekologiczne działania instytucji publicznych. Dlaczego, o tym mówimy? Dzięki nim konsument otrzymał szansę na wyposażenie swojego domu w przydomową instalację OZE. Jej posiadanie pozwala na m.in. wykorzystywanie energii promieniowania słonecznego.

Przydomowe elektrownie słoneczne złożone są właśnie z paneli fotowoltaicznych. Sukces tych paneli ukryty jest w konstrukcji. To właśnie dzięki konstrukcji możliwe jest wychwytywanie promieni słonecznych oraz ich rozproszenie. Później mamy do czynienia z zamianą w energię elektryczną. Na tym jednak nie koniec. Do akcji wkracza inwerter, dokładnie rzecz biorąc energia jest do niego przesyłana a jego zadanie polega na przekształceniu jej w prąd zmienny. Prąd ten musi mieć parametry, które będą odpowiadać sieci. Ktoś jednak może powiedzieć,  co w związku z tym, że prąd został wyprodukowany akurat w instalacji fotowoltaicznej? Otóż, przechodząc do konkretów, prąd wyprodukowany w instalacji fotowoltaicznej ma większą częstotliwość niż prąd z sieci (co prawda mówimy o nieznacznie większej częstotliwości, ale jednak).  Właśnie dlatego jest wykorzystywany w pierwszej kolejności.

Musimy jeszcze wspomnieć o przypadkach niedoboru i nadwyżki. Kiedy jest niedobór kluczową rolę odgrywa sieć publiczna, która uzupełnia braki. Jeżeli podczas produkcji jest nadwyżka energii, wtedy skupuje ją dostawca energii.

Czas powiedzieć o zaletach

Co prawda padło już wcześniej, że prąd powstały w instalacji fotowoltaicznej ma nieznacznie większą częstotliwość niż prąd z siebie, ale teraz chcielibyśmy powiedzieć więcej na temat zalet. Bez wątpienia wybór takiej instalacji niesie za sobą wiele zalet. Nie będziemy oceniać, które zalety są najważniejsze. Niewątpliwie jednak osoby zwracając uwagę z punktu widzenia ochrony środowiska będą miału zupełnie inne zdanie. Według nich najważniejsza zaleta to redukcja emisji CO2. Podczas procesu wytwarzania energii elektrycznej nie ma mowy o powstaniu szkodliwych związków i gazów cieplarnianych. Przy okazji warto wspomnieć o kolejnych atutach, którymi są długowieczność i biodegradowalność paneli.

Ktoś inny natomiast, może spojrzeć na sprawę z ekonomicznego punktu widzenia. Z pewnością dostrzeże wtedy przede wszystkim niskie koszty eksploatacji. Instalacje fotowoltaiczne są właściwie bezobsługowe. Podzespoły, które posłużyły na ich wykonanie mają wiele lat gwarancji. Bez wątpienia atutem jest jeszcze to, że istnieje możliwość odsprzedania nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci energetycznej (przybliżcie sobie treść Ustawy o odnawialnych źródłach energii z dn. 20 lutego 2015 roku). Jak widzicie fotowoltaika jest rozwiązaniem, na które warto się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *