Firany i styl skandynawski – połączenie niemożliwe?

Firany i styl skandynawski – połączenie niemożliwe?

Niedobór promieni słonecznych i wpływy kultury protestanckiej – oto dlaczego okna skandynawskich mieszkań tak rzadko zdobią firany, zasłony i bogate dekoracje okienne. Ortodoksyjni zwolennicy stylu skandynawskiego uważają, że w żaden sposób nie powinno się go łączyć z firankami i zasłonami. Czy na pewno?

Tak zwany styl skandynawski to przede wszystkim prostota, minimalizm, niezbyt rozbudowana paleta kolorystyczna oraz światło i przestrzeń. W krajach, w których w ciągu roku dominują dni pochmurne i chłodne fronty, światło słoneczne jest na wagę złota. Logiczne więc, że Duńczycy Szwedzi czy Norwedzy najchętniej rezygnują z zasłaniania swoich okien firankami i zasłonami. Nie powinno być to jednak regułą. Zwłaszcza jeśli zamierzamy przeszczepić ten chłodny północny styl do naszych nadwiślańskich mieszkań.

Mniej firanek znaczy piękniej

Jeśli będziemy kierować się umiarem i dążyć do spójności, możemy z powodzeniem udekorować nasze okna firankami, zachowując charakterystyczny rys wnętrz znad Morza Północnego. Pierwsza i najważniejsza zasada brzmi: mniej znaczy więcej. Musimy zdecydować się na jeden bardzo prosty sposób dekoracji: albo firany, albo zasłony. Połączenie obu elementów może doprowadzić do przytłoczenia przestrzeni i zaburzenia tego bardzo delikatnego i wymagającego stylu. Postawmy więc na delikatne, zwiewne i bardzo przejrzyste firany, np. te uszyte z organzy lub zwiewnego woalu. Długość firanki zależy od naszej inwencji, ale te sięgające podłogi, lub nawet delikatnie o nią zahaczające, optycznie wydłużą pomieszczenie i dodadzą mu lekkości i oddechu. Zamiast firan możemy zdecydować się na same zasłony, koniecznie o bardzo prostym kroju i wykonane z naturalnych tkanin – lnu, bawełny lub płótna.

Element tła

Podczas gdy w stylu klasycznym, francuskim czy włoskim dekoracja okienna może stanowić samodzielny element wystroju wnętrza, im bardziej okazała i przyciągająca wzrok firanka, tym lepiej, we wnętrzach inspirowanych krajami skandynawskimi, okno powinno być doskonałym tłem dla całej reszty. Dekoracja firanką powinna być na tyle prosta i neutralna, aby wtapiała się w ścianę. Tu królują jasne barwy, takie jak biel i beż, oraz absolutny brak wzorów. Ciemne kolory firanek są dozwolone, ale w ograniczonej palecie i tylko w charakterze dodatków. Czerń, granat czy czerwień zarezerwujmy więc dla poszewek na poduszki lub innych drobnych akcentów.

Nowoczesne, modne i tanie firany do pokoju i salonu, firany dla dzieci, firany kuchenne – woalowe i żakardowe znajdziesz w sklepie internetowym http://firanex.net/firany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *