Farby do zadań specjalnych, czyli produkty przydatne do odnowy ścian

Farby do zadań specjalnych, czyli produkty przydatne do odnowy ścian

Planujesz remont, ale masz nierówne ściany albo obawiasz się, że farba nie utrzyma się na podłożu, które chcesz pomalować? A może masz trudności z usunięciem starej powłoki lub plam na ścianie? Przedstawiamy produkty chemii budowlanej, które rozwiążą Twoje problemy.

Sposób na trudne podłoża

Kiedy farba dekoracyjna nie chce przylegać do powierzchni, najlepiej sięgnąć po preparat gruntujący. Nie każdy będzie jednak stanowić skuteczne rozwiązanie problemu. Jeśli podłoże jest wykonane z drewna, szkła, ceramiki, aluminium lub innego materiału, na którym podkład utrzymuje się z trudnością, potrzebna będzie specjalistyczna farba o szczególnie wysokiej przyczepności. Takie parametry ma m.in. powłoka marki Tikkurila: Otex Primer – https://www.milabud.pl/pl/p/Tikkurila-Otex-Primer-2%2C7l-farba-do-trudnych-podlozy/1817. Ma specjalistyczny skład, pozwalający dodatkowo na nakładanie jej nawet na metalowe płyty pokryte cynkiem, a także powierzchnie, na których znajdują się pozostałości farb alkidowych. Nadaje się do aplikowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Warunkiem przyczepności jest czystość podłoża – jeśli będzie pokryte tłustymi plamami albo kurzem, nawet pokład o specjalistycznych właściwościach nie będzie trwały.

foto-malowanie-podloza-art-12

Problemy z usuwanie plam

Nie zawsze czyszczenie zabrudzeń jest prostym zadaniem. Czasem użycie wody i detergentu nie wystarczy, by się ich pozbyć. Problematyczne są zwłaszcza plamy z rdzy, sadzy, nikotyny i po zaciekach. Wtedy najlepiej sięgnąć po produkt, który cechuje wysoka przyczepność, nawet jeśli podłoże nie jest czyste. Taka farba stworzy warstwę izolującą, która będzie stanowiła trwałe podłoże dla produktów dekoracyjnych i sprawi, że plamy przestaną być widoczne. Powłoką, która ma takie właściwości jest m.in. Kabe Milamat (https://www.milabud.pl/pl/p/Kabe-Milamat-1l-farba-na-plamy-i-zabrudzenia/174). Jest produkowana na bazie modyfikowanej żywicy alkidowej, która schnie pod wpływem tlenu. Z tego powodu, należy nakładać na powierzchnię cienką warstwę tej farby. To wystarczy, by szybko wyschła i skutecznie zakryła brud na ścianach.

Środki do usuwania starych powłok

Przed nałożeniem warstwy gruntującej, najlepiej usunąć starą farbę, by zwiększyć przyczepność. W tym celu warto wykorzystać żel, który rozpuści powłokę. W przeciwieństwie do płynu, ta konsystencja nie będzie spływać na podłogę, co ułatwia pracę. Niektóre produkty z tej kategorii mają na tyle silne działanie, że można z ich pomocą pozbyć się również pozostałości środków gruntujących. Przydadzą się też po remoncie − do czyszczenia pędzli, wałków lub innych przyrządów do nakładania farby. Przed użyciem należy się jedynie upewnić, że środek może być wykorzystywany wewnątrz pomieszczeń. Przykładowe preparaty do usuwania starych powłok z powierzchni drewnianych: https://www.milabud.pl/pl/c/usuwanie-starych-powlok/260.

Jak sobie radzić z nierówną powierzchnią?

Jeżeli krzywizny i nierówności są niewielkie, wystarczy nałożyć na ścianę tynk gipsowy. Nawet cienka warstwa sprawi, że powierzchnia będzie gładka. Równie skutecznym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie gładzi akrylowych. Nieco więcej pracy wiąże się z prostowaniem kątów. To wymaga skucia nadprogramowej warstwy tynku w niektórych miejscach i położenia nowej na całej powierzchni. Zamiennie można użyć zaprawy wyrównującej lub płyt G-K.

Nierówności można też zatuszować, wykorzystując farby dekoracyjne o matowym wykończeniu. W przypadku nierówności sufitu warto użyć farb antyrefleksyjnych o głębokim stopniu wykończenia – https://www.milabud.pl/pl/c/farba-do-sufitu/225. Zastosowanie tych rozwiązań powinno wystarczyć, by ściany i sufity lepiej się prezentowały, a remont mógł przebiegać bez większych trudności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *