Farby lateksowe – czy warto w nie zainwestować?

Farby lateksowe – czy warto w nie zainwestować?

Eleganckie mieszkania wyróżniają się wieloma czynnikami. Jednym z nich są kolory ścian i ich wysoka jakość. Pojawienie się na rynku farb lateksowych, wywołało prawdziwą rewolucję, zmieniającą postrzeganie tego asortymentu.

Dotychczas, osoby wybierające malowanie ścian, w krótkim czasie napotykały na trudne do usunięcia zabrudzenia czy powstałe uszkodzenia, a to z kolei sprawiało, że klienci nie widzieli powodu, by wybierać droższe produkty.

Bezkompromisowa jakość

Nazwa farby lateksowe jest umowną nomenklaturą handlową, nie związaną ściśle ze spoiwem. Ich receptura opiera się na żywicach, najczęściej poliakrylowych. Dzięki nim otrzymuje się pod wieloma względami doskonałe parametry wytrzymałościowe. Wyróżnia je bardzo wysoka odporność na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu, nawet pomieszczenia od strony południowej nie blakną z czasem, a ściana wygląda tak samo imponująco, jak po malowaniu.

Farby lateksowe doskonale opierają się wszelkim zagrożeniom uszkodzeń mechanicznych i przetarć, co jest szalenie istotne w miejscach, w których ruchome elementy mogą ocierać się o powłokę ściany np. krzesła. Ze względu na unikatową recepturę, są idealne do kuchni, łazienek i saun, zwłaszcza, że niektóre z nich posiadają w swoim składzie dodatkowe środki grzybobójcze oraz aktywne czynniki pochłaniające wilgoć. Bezkompromisowa jakość pozwala uznać je za najlepsze farby dedykowane pokojom dziecięcym, w których każdego dnia ściany mogą stać się powierzchnią twórczej ekspresji małych milusińskich.

Najlepsza inwestycja

Zanim sięgniemy po farbę lateksową, która kusi nas niższą od innych ceną, warto sprawdzić jej klasę, która poinformuje nas o parametrach produktu i jego indywidualnych właściwościach. Producenci wyróżniają pięć klas – 1 i 2 to najlepsze właściwości i tym samym najkorzystniejsza inwestycja. Co się za nimi kryje i co sprawia, że są warte tego, by wydać więcej pieniędzy?

Koronną ich zaletą jest możliwość mycia lub ścierania na mokro. Im niższa kategoria, tym większe zagrożenie, że podczas czyszczenia, struktura farby zostanie uszkodzona, a co za tym idzie, pojawią się przebarwienia. Dodatkowo, są one trwalsze i bardziej elastyczne. Większa zawartość żywic sprawia, że nie groźne im są wszelkiego rodzaju otarcia czy drobne uderzenia. Można je z łatwością odświeżyć, przywracając im pełnię blasku. Nadmieńmy, że o wiele korzystniejszym wyborem jakościowym są farby lateksowe z połyskiem. Chociaż wiele osób niechętnie po nie sięga, potrafią zdziałać cuda. Nie tylko posiadają wszystkie atrybuty tego produktu, ale też optycznie rozjaśniają i powiększają wnętrze.

Szerokie spectrum

W całej gamie zalet należy wspomnieć o tym, ze farby lateksowe są niesamowicie przyczepne do podłoża, zapewniają prawidłowe oddychanie ścian i tym samym pełną ich ochronę. Można ich używać zarówno do nakładania na gips, tynk cementowy, beton, ale także i na powierzchnie drewniane i drewnopochodne. Alergicy docenią fakt, że należą one do produktów hipoalergicznych, nie wywołujących uczuleń. Bogata paleta kolorów, a także możliwość połączenia farb z połyskiem i półmatem lub matem, stwarza nieskończoną możliwość połączeń aranżacyjnych.

Niepodważalne atuty i wysoka estetyka farb lateksowych będą cieszyły oko w naszym mieszkaniu pod jednym, ale kluczowym warunkiem – dobrze przygotowanego podłoża. Te musi być pozbawione zabrudzeń i wszelkiego rodzaju ubytków. Farby lateksowe należą do grupy nierozcieńczalnej, nakładanej przy pomocy wałka, natrysku hydrodynamicznego lub pędzla. Podczas prac należy zawsze zapoznać się ze wskazaniami producenta. Łatwość malowania, o wiele szybciej pozwala cieszyć się nowym – wprost olśniewającym wnętrzem.

Zdjęcie pochodzi z serwisu flikr.com

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *