Energooszczędne oświetlenie łazienki – czy zastosowanie technologii LED się opłaca?

Energooszczędne oświetlenie łazienki – czy zastosowanie technologii LED się opłaca?

Prawidłowe i estetyczne oświetlenie łazienki stanowi często olbrzymie wyzwanie, zwłaszcza gdy nie jest ona specjalnie duża lub ma szczególnie nieregularny kształt, na przykład ze skosami dachu. Coraz chętniej projektanci i osoby prywatne sięgają w tej przestrzeni po technologię LED, która jest energooszczędna, trwała i nadaje się do miejsc, w których nie da się zastosować innych lamp. Czy naprawdę produkty LED są tak efektywne i zawsze sprawdzają się w trudnych, łazienkowych warunkach?

Czym tak naprawdę jest technologia LED?

Słowo LED weszło jakiś czas temu na stałe do polskiego języka. Niewiele osób już pamięta, że jest to skrót od angielskiego terminu: Light Emitting Diode, które tłumaczy się na polski jako elektroluminescencyjną diodę, emitującą światło.

Świecenie zachodzi w niej na skutek procesu elektroluminescencji, czyli zdolności do emitowania światła, którą mają niektóre substancje, pod wpływem prądu zmiennego lub stałego.

Co to oznacza w praktyce? W tradycyjnych żarówkach występują żarniki, które po nagrzaniu się, zaczynają świecić oraz emitować ciepło. Diody LED takowych elementów nie posiadają – z tego powodu niemalże nie ma w ich przypadku mowy o stratach energii na produkowanie ciepła.

Jak są zatem zbudowane elementy LED? Każda dioda składa się z dwóch warstw półprzewodników o różnej ilości elektronów. Przemieszczanie się tych cząstek prowadzi do powstawania światła. Poszczególne kolory diod LED wywodzą się od różnych rodzajów zastosowanych półprzewodników, np. połączenie glinu, galu i arsenu generuje światło czerwone, a z kolei ind, gal i azot dają światło zielone, niebieskie i białe.

Diody LED są niezmiernie wytrzymałe, gwarantując świecenie do 45 000 godzin, co przekłada się na ponad 5 lat nieustannej pracy. Są przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki zewnętrzne, w tym wilgoć – z tego powodu tak dobrze sprawdzają się w łazienkach.

Oprócz wyżej wymienionych zalet warto także dodać, że diody LED są niezmiernie energooszczędne i w pełni bezpieczne dla środowiska. Ponadto, niemal od razu po włączniu osiągają maksymalną jasność. Są łatwe w obsłudze, praktyczne i dzięki wprowadzeniu różnych rozwiązań świetlnych, sprawdzają się w każdej, nawet najtrudniejszej do oświetlenia przestrzeni.

Rodzaje produktów LED do wykorzystania w łazience

Jeśli szukamy ciekawych produktów LED do oświetlenia łazienki, warto zainteresować się dwoma rozwiązaniami.

Obecnie, ze względu na wzrost zainteresowania tą technologią, większość ciekawych i stylowych modeli posiada gwint LED, jak choćby lampy designerskie Azzardo.com.pl, dzięki czemu możemy wprowadzić do naszych łazienek nowoczesne i bardzo energooszczędne kinkiety, lampy wiszące i oczka wpustowe, wpisujące się w aktualne, światowe trendy.

Drugim rodzajem oświetlenia LED są wciąż popularne i praktyczne taśmy, które z łatwością można zamontować na suficie lub ścianie, doświetlając ciemne zakamarki.

Jak oświetlić łazienkę? Kilka praktycznych porad

W każdej łazience powinno znaleźć się miejsce dla trzech rodzajów oświetlenia. Musimy w niej umieścić lampę główną, dającą jasne, rozproszone światło. Oprócz niej należy dokładnie oświetlić newralgiczną przestrzeń wokół lustra. Dodatkowo warto pomyśleć o ciekawych elementach świetlnej dekoracji, która dopełni stylizacji i nada ciepłego charakteru całemu wnętrzu.

Jako oświetlenie główne najczęściej stosuje się lampy wiszące, w tym sezonie nawet w formie żyrandoli, a także mniej inwazyjne, nadające się zwłaszcza do niewielkich łazienek, lampy sufitowe bądź płaskie plafony.

Najistotniejsza jest oczywiście przestrzeń wokół lustra, przy której wykonujemy każdego dnia większość zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych. Warto postawić na dwa kinkiety, zawieszone po obu stronach lustra tak, żeby nie powodowały powstawania cieni na twarzy. Optymalna odległość między nimi to około 100 centymetrów. Można także zdecydować się na lustro zintegrowane ze źródłami światła – w tej roli niekiedy występują wspomniane wcześniej taśmy LED.

Oświetlenie dekoracyjne pozostawia zdecydowanie więcej swobody. Jeśli chcielibyśmy wprowadzić do łazienki listy ledowe, wówczas ciekawy efekt uzyskujemy wykańczając nimi część sufitu lub przestrzeń wokół szafek.

Zdywersyfikujmy oświetlenie również pod względem barwy emitowanego światła, dzięki czemu będziemy mogli tworzyć aranżacje ze światła ciepłego i zimnego, odpowiadające aktualnej potrzebie chwili.

Nowoczesne oświetlenie LED do łazienki?

Energooszczędność to nie jedyna zaleta, która może nas skutecznie przekonać, żeby wprowadzić technologię LED do naszych domów. Lampy i taśmy są niezmiernie wytrzymałe i praktyczne, pozwalając uzyskać zróżnicowane efekty wizualne. W pełni spełniają oczekiwania, jakie możemy mieć wobec oświetlenia łazienki – są całkowicie funkcjonalne oraz dekoracyjne. Czy naprawdę moglibyśmy chcieć czegoś więcej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *