Elewacje budynków

Elewacje budynków

Elewacja jest najczęstszym kryterium, które podlega klasyfikacji i ocenie budynku przez osobę patrzącą z zewnątrz. Dobrze dobrana elewacja będzie zarówno wizytówką domu, jak spełnił także funkcji praktycznych, izolując energooszczędnie i akustycznie.

Elewacja jest ostatnim etapem prac wykończeniowych domu. By się odpowiednio do niego zabrać warto rozważyć uprzednio kwestie związane z wyborem technologii ocieplenia budynku oraz materiału z którego będzie wykonana warstwa nośna. Dobrze wykonana elewacja zapewnia doskonałą ochronę termoizolacyjną w okresie zimowym, zaś w okresie letnim stanowi ochronę przed zbytnim nagrzaniem ścian. Izolacja termiczna może ograniczyć straty ciepła w budynku aż o 30 procent, co oczywiście przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Elewacja budynku powinna zapewnić obiektowi budowlanemu optymalną ochronę cieplną zimą oraz zabezpieczać pomieszczenia przed nadmiernym ogrzaniem latem. Podstawowym zadaniem izolacji termicznej jest więc ograniczenie strat ciepła. Za termoizolacją budynku przemawiają przede wszystkim względy praktyczne, – kiedy budynek jest ogrzewany, a nie posiada termoizolacji, to przychodzą wyższe rachunki za ogrzewanie.

Jak się okazuje, przez nieocieplone ściany może wydostawać się z budynku do 30 procent ciepła. Termoizolacja jest podstawowym elementem systemu dociepleniowego domu i najczęściej wykonywana jest z wełny mineralnej lub styropianu. Warstwa termoizolacyjna budynku znajduje się pomiędzy ścianą nośną a wewnętrzną ścianą budynku. Zadaniem tej warstwy jest ochrona budynku przed wyziębieniem zimą i zbytnim nagrzaniem latem.

Niezależnie od wybranej technologii termoizolacyjnej do ocieplenia budynku na zewnątrz na ogół stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Warstwę nośną wykonuje się najczęściej z różnego rodzaju tynków, drewna, cegły, kamienia lub materiałów, które je imitują. Wybór odpowiedniego materiału z jakiego będzie wykonana warstwa nośna elewacji zależeć będzie przede wszystkim od parametrów budynku oraz od przewidywanego szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych na jakie narażony będzie budynek.

Wybór tynku to końcowy etap ocieplenia budynku. Warto wcześniej przemyśleć, jakie właściwości – poza termoizolacją – powinno spełniać nasze ocieplenie. Od tego zależy jakich materiałów będziemy musieli użyć a co za tym idzie, czy będziemy mogli zastosować określony tynk mineralny, tynk akrylowy, czy tynk silikonowy.

Kryterium wyboru produktów elewacyjnych powinna być jakość oraz rekomendacja fachowców, a nie najniższa cena. Koszty elewacji stanowią ułamek kosztów całej inwestycji, a oszczędności na tym etapie nie przynoszą wymiernych rezultatów ekonomicznych.

– Tańsze produkty przeznaczone do stosowania na elewacji zazwyczaj oznaczają większe zużycie materiału, więc różnica kosztów biorąc pod uwagę całą powierzchnię fasady może być niewielka. Produkty lepszej jakości i zaaplikowane w sposób prawidłowy pozwalają fasadzie dłużej zachować estetyczny wygląd bez konieczności jej odświeżania – twierdzi Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Saint-Gobain Weber Polska.

Głównym zadaniem elewacji jest przede wszystkim ochrona przed utratą ciepła, wilgocią, mrozem, wiatrem i promieniowaniem UV. Natomiast dobrze dobrana kolorystyka i materiał dodadzą niepowtarzalnego charakteru budynkowi.

Warto dobrze rozważyć kwestię wyboru odpowiedniego materiału i rodzaju technologii wykonania elewacji. Dobrze dobrana elewacja będzie spełniała swoje podstawowe funkcje ochronne i termoizolacyjne oraz sprawi, że budynek będzie dobrze prezentował się na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *