Efektywne metody nawożenia Tuj

Efektywne metody nawożenia Tuj

Tuje – jedne z najbardziej popularnych iglaków w ogrodach. Potrafią pięknie się rozrosnąć, jeśli właściciel dostarcza im odpowiednią ilość substancji odżywczych. Zaniedbanie pielęgnacji roślin może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków takich, jak choroby tuj lub nieestetyczny ich wygląd. Jak więc nawozić tuje, by były piękną ozdobą?

Jakość gleby

Jakość gleby jest ogromnym czynnikiem warunkującym odpowiednią pielęgnację tych roślin. W przypadku gleb bogatych w składniki mineralne nawożenie odbywać się może nawet raz do roku, a częstsze wykonywanie tej czynności może przyczynić się też do zbytniego nagromadzenia substancji odżywczych w roślinie. Gleby piaszczyste za to wymagają odpowiedniego nawożenia nawet trzy razy na rok ze względu na niską jakość podłoża, a co za tym idzie – małą ilość składników mineralnych niezbędnych do życia dla większości roślin. Z tego względu należy wybierać odpowiednią glebę pod tuje – czasem w ogrodach znaleźć można miejsca o żyźniejszym podłożu. Jeśli jest to konieczne, można także zakupić odpowiednią ziemię pod uprawę tuj.

Różne pory nawożenia

Wyróżnia się trzy pory nawożenia tuj: porę wiosenną, która charakteryzuje się dostarczeniem roślinom dużej ilości magnezu oraz azotu; porę letnią, której zasady nawożenia (magnez i azot) są podobne, jak przy porze wiosennej; oraz porę jesienną, czyli tę zabezpieczającą roślinę na porę zimy – nawozy używane w czasie jesieni powinny zawierać mniej azotu, a więcej fosforu.

Zabezpieczenie przed zimnem

Każda roślina powinna być odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami przyrodniczymi, które negatywnie na nią wpływają. Znaczenie takiej ochrony rośnie w przypadku pielęgnacji tuj, których zazwyczaj nie przenosi się do mieszkania, gdy nastanie zima. Brak odpowiedniego zabezpieczenia przed zimnem może zaprzepaścić całą pracę nawożenia tuj. Z tego powodu tuje należy delikatnie związać tak, aby miały możliwość rozrastania się. Najlepiej także owinąć delikatnie całe rośliny, a kiedy nie ma takiej możliwości – zabezpieczyć materiałem fragment tui znajdujący się najbliżej podłoża. Nieodpowiednia ochrona tuj przed zimnem wymusi na właścicielu intensywne nawożenie ich na wiosnę.

Skutki braku nawożenia roślin

Tuje brązowieją w wyniku niedostarczenia takiej ilości substancji, która jest konieczna, by rośliny te były zdrowe. Mniejsza odporność tuj doprowadza do częstszego atakowania ich przez insekty, które żywią się rośliną, często pokrywając ją wydzieliną szkodliwą dla dalszego jej rozwoju. Ataki szkodników wpływają także negatywnie na estetykę tuj, wysysając z nich soki, co doprowadza do ich brązowienia.

Nawożenie tuj jest koniecznością. Odpowiednie nawozy pomogą chronić ten rodzaj iglaków przed wieloma nieprzyjaznymi dla nich czynnikami. Po więcej porad zapraszamy na Target.com.pl, gdzie opisane są metody pielęgnacji i nawożenia tuj jak i innych iglaków.

One thought on “Efektywne metody nawożenia Tuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *