Drzwi dźwiękoszczelne – obroń się przed hałasem!

Drzwi dźwiękoszczelne – obroń się przed hałasem!

Bardzo często zapomina się o tym, że długotrwałe wystawienie na hałas może być równie katastrofalne w skutkach, jak kwaśny deszcz czy smog. Odgłosy „życia miasta” przestają być urokliwe, gdy przedzierają się do wnętrza mieszkania przez okna i drzwi. Aby zagwarantować, że dom stanie się oazą ciszy i spokoju, gdzie dobrze wypoczniesz po ciężkim dniu, rozważ kupno drzwi dźwiękoszczelnych.

Drzwi gwarem i miodem stojące

W wybranych sytuacjach, montaż drzwi dźwiękochłonnych nie powinien ograniczać się jedynie do skrzydła wejściowego. Hałas dobiegający z ulicy oscyluje zazwyczaj w granicach 70-80 dB. O ile przestrzeń mieszkalną od ulicy dzielą zazwyczaj okna i szczelna akustycznie ściana nośna, wnętrze mieszkania generuje nie mniej szkodliwy hałas – szczególnie, jeśli znajdują się w nim dzieci. Celem uniknięcia zmęczenia szumem tła, warto postawić na wewnętrzne drzwi akustyczne. Wybór wysokiej jakości skrzydła wpłynie nie tylko na izolację akustyczną, ale również cieplną, dzięki czemu każde pomieszczenie utrzyma nie tylko prawidłowe natężenie dźwięku, ale też optymalną temperaturę.

Najpopularniejszym typem skrzydła wewnętrznego są drzwi ramiakowe wypełnione tzw. „plastrem miodu” – tekturowym wkładem stabilizującym o znikomych właściwościach izolacyjnych, ale lekkim i tanim w produkcji. W przeciwieństwie do drzwi dźwiękochłonnych, plaster miodu zapewnia wyciszenie rzędu zaledwie 15 dB, czyli zbliżonego do szumu liści przy lekkim wietrze. Pomieszczenia, w których cisza i spokój są warunkiem niezbędnym, powinny zostać wyciszone drzwiami akustycznymi o wskaźniku izolacyjności wynoszącym przynajmniej Rw=32 dB. Jako że decybele są jednostką miary opisywaną logarytmicznie, nie liniowo, różnica rzędu 10 dB może diametralnie wpłynąć na jakość wypoczynku i zdolność utrzymania koncentracji, dlatego drzwi dźwiękochłonne powinny stać się nieodłącznym elementem każdego gabinetu i sypialni.

Jak wyciszyć pomieszczenia? Profesjonalny montaż!

Żeby drzwi dźwiękoszczelne dobrze spełniały swoje zadanie, powinny zostać zamontowane przez doświadczonych wykonawców. Najlepiej, jeśli będzie to zespół montażystów autoryzowany przez producenta skrzydła, który dokładnie zna parametry i przeznaczenie skrzydła. Nawet najlepsze modele techniczne, pełniące z zamysłu rolę profesjonalnych drzwi akustycznych (np. w studio nagraniowym), przepuszczą zaskakująco wiele dźwięku, jeśli ich uszczelki lub próg zostaną niewłaściwie zamocowane. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku droższych, bardziej wyspecjalizowanych modeli drzwi dźwiękochłonnych, z którymi wykonawcy mają styczność znacznie rzadziej.

Dom jest miejscem, w którym każdy powinien czuć się dobrze. Drzwi wejściowe mogą być jego wizytówką, ale wszystkie najważniejsze elementy skrywają się we wnętrzu. Właśnie tam toczy się życie całej rodziny, której każdy członek ma prawo do prywatności, wypoczynku i bezpieczeństwa. Doskonały balans tych trzech elementów zapewni zamontowanie drzwi dźwiękoszczelnych, które odmienią kompletnie dotychczasową jakość życia i komfort mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *