Jak dopasować kolor drzwi i podłóg

Jak dopasować kolor drzwi i podłóg

Dopasowanie koloru podłóg do drzwi i na odwrót jest kluczem do zachowania odpowiedniej równowagi w pomieszczeniu. Jest to podstawa do dalszego planowania i dopasowywania dekoracji wewnętrznych. Nie wolno tego zlekceważyć gdyż ewentualna późniejsza zamiana może być trudna i kosztowna w realizacji.

W tym artykule przedstawimy wam kilka użytecznych tricków i sposobów jak połączyć wszystko w spójną całość tak by kolory i style idealnie ze sobą współgrały. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad a nie powinniście mieć problemów z doborem kolorów czy materiałów na wykończenie wnętrza. Przeczytajcie uważnie na co należy zwracać uwagę przy łączeniu kolorów.

Jak zacząć?

Na samym początku musimy wiedzieć w jakim stylu będzie urządzone wnętrze. Jest to najważniejszy czynnik który musimy brać pod uwagę od samego początku. Gdy wiemy jaki styl będzie tematem przewodnim musimy wybrać materiały i kolorystykę. Drzwi i jak i podłoga powinny być wykonane z tego samego lub podobnego materiału. Następnym ważnym czynnikiem jest kolorystyka która także powinna być podobna a nawet taka sama. Chodzi o to by zachować jednolitość. Kolory nie muszą być identyczne ale ważne by ze sobą współgrały. Można tutaj kombinować z intonacją czy odcieniami danego koloru. Jeżeli uważacie, że nie macie wystarczającego wyczucia stylu możecie zastosować identyczny kolor lub zwrócić się po poradę do fachowca który wam doradzi lub przedstawi gotowe koncepty.

Oczywiście inaczej urządzimy dom w stylu tradycyjnym a inaczej typowo nowoczesne pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach można sporo poeksperymentować formą i kolorem i na przykład na podłogi wybrać deski ze stemplami. Gdy jednak zdecydujmy się na rustykalne wnętrza warto pamiętać o surowych elementach i nieokorowanym drewnie. Zapominając na chwilę o podłodze, można też wybierać kolor drzwi na podstawie ścian. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest dobranie drzwi w identycznym kolorze jaki widnieje na ścianach. Tutaj jednak trzeba uważać by wszystko nie rozmyło się w jedną całość.

Na przykład do dębowej podłogi idealnie pasują drzwi dębowe lub białe. Jednak trzeba uważać gdyż często takie kontrasty mogą ze sobą nie współgrać. Należy także pamiętać, że jaśniejsze kolory drzwi jak sosna, jesion czy dąb bielony najlepiej pasują do niewielkich wnętrz. Natomiast do wnętrz przestronniejszych z większym metrażem warto zastosować drzwi w ciemniejszych kolorach jak wiśnia czy orzech. Jeśli natomiast wnętrze będzie posiadało ciemne wyposażenie można się pokusić o drzwi w jaśniejszym kolorze. Na odwrót także przy jaśniejszych wnętrzach dobrze sprawdzają się drzwi w ciemniejszych odcieniach.

Jak widać nie ma takiego wnętrza czy materiału którego nie da się dopasować do reszty. Trzeba pamiętać o zasadzie podobnych kolorów, oraz nie mieszaniu stylów. Jeśli będziemy pamiętać o twych dwóch najważniejszych zasadach z resztą można się już kierować intuicją. Każdy ma inny gust i każdemu przypasuje co innego i tym się trzeba kierować w kolejnych krokach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *