Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

Ukierunkowanie budownictwa na energooszczędność pozwoliło na stworzenie doskonałego w swojej formie domu pasywnego, który wyróżnia się niepodważalnymi atutami na tle innych budynków.

Koncepcja budownictwa pasywnego to bardzo dobre parametry energetyczne wskazujące na niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Przyrównując dom tego rodzaju do powszechnie wznoszonych budynków energooszczędnych można pokusić się o stwierdzenie, że jest on perłą w koronie budownictwa.

Czym się wyróżnia?

Mówiąc najprościej, dom pasywny to taki, który ogrzewa się niemalże samodzielnie. Choć brzmi to niewiarygodnie w istocie jest to fakt. Z założenia oparty na koncepcji oszczędności i ekologicznego podejścia do środowiska, maksymalnie wykorzystuje dobra samej natury. To sprawia, że nie jest konieczne wdrażanie drogich technologii, a jedynie rozsądne połączenie rekomendowanych elementów, które dodatkowo podnoszą jakość całego budynku.

Jak przedstawiają to liczby? A więc, dom pasywny do ogrzania wnętrza potrzebuje tylko 15 kWh/mkw na rok, dla porównania dom energooszczędny zużywa jej już 70 kWh/mkw na rok, a wysoko energooszczędny niespełna 40 kWh/mkw na rok. Wspomniana ilość energii dla budynków pasywnych odpowiada spaleniu 2,3 kg węgla czy 1,7 m oleju opałowego. To aż osiem razy mniej niż wymagają budynku konwencjonalne!

Jak to działa?

Założeniem domów pasywnych jest minimalizacja strat ciepła przy jednoczesnej maksymalizacji zysków energetycznych. Osiągnięcie tego wymaga właściwego doboru materiałów, odpowiedniego usytuowania domu względem stron świata, a także zastosowania rozwiązań eliminujących wszystkie mostki cieplne. Tym samym bryła budynku musi być zwarta, pozbawiona wystających elementów – zwłaszcza nieocieplonych balkonów,a sam budynek nie może być zacieniony przez drzewa czy inne tego typu przeszkody. Dom oparty jest na konstrukcji stalowej, a ściany zewnętrzne muszą być odporne na przenikanie powietrza, co zapobiega wychładzaniu się budynku oraz utraty ciepła z wewnątrz. Wszystkie materiały muszą zachowywać wysokie parametry cieplne, zwłaszcza tak newralgiczna stolarka okienna czy poszycie dachowe.

Stosuje się także wentylację mechaniczną z rekuperatorem, a także kolektory słoneczne. Coraz częściej Inwestorzy sięgają po instalację pompy ciepła, oraz po instalację mat grzejnych w podłodze, które umożliwiają regulację temperatury i mają swoje zalety o każdej porze roku. Domy pasywne chętnie są łączone z ideą inteligentnych budynków, dzięki czemu dodatkowo zapobiegają ewentualnym niedopatrzeniom samych mieszkańców i dbają o oszczędność energii elektrycznej.

Budowa domu pasywnego w Polsce z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Rzeczywiście jest ona droższa od innych rozwiązań, jednak stwarza wymierne korzyści na całe lata użytkowania. Już sam fakt, że dzięki zastosowaniu materiałów o najwyższym stopniu izolacji i połączeniu ich z nowoczesną technologią budownictwa istotnie podnosi wartość rynkową obiektu jest znaczący. Dodatkowo, pewność niskich kosztów utrzymania jest pewnego rodzaju parasolem bezpieczeństwa dla właścicieli. Spełnienie wszystkich kryteriów ( szczelności budynku, jego rzeczywistego zapotrzebowania na energię, zużycie energii pierwotnej) pozwala na uzyskanie Certyfikaty Domu Pasywnego.

Zdjęcie pochodzi z serwisu www.flickr.com

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *