Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy?

Budowa nowego domu to nie lada przedsięwzięcie. Zanim stworzysz ostateczną wizję wymarzonego mieszkania, zapewne przejrzysz setki projektów. W trakcie okaże się, iż każdy z nich będzie miał swój indywidualny urok, coś sprawi, że Ci się spodoba lub wręcz odwrotnie.

Pojawi się wiele pytań i dylematów dotyczących kształtu i ogólnej kompozycji wizualnej mieszkania. Jednym z nich zapewne będzie to, czy wybudować dom parterowy, czy może piętrowy. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od wielkości kosztów związanych z budową, rozmiarów działki oraz potrzebami naszej rodziny.

Podstawowe różnice dotyczące budowy domu parterowego i piętrowego

Pierwszą kwestią są koszty, jakie musimy ponieść budując dom. Niezmiernie trudno jest jednoznacznie wskazać, który z nich okaże się droższym przedsięwzięciem. Uzależnione jest to od wielu czynników, takich jak wykorzystywane materiały lub też zawiłość wybranego projektu. Analizując poszczególne elementy, można jednak doszukać się pewnych prawidłowości, które wskażą na to, że dom parterowy okaże się być droższym przedsięwzięciem. Z wyliczeń dokonywanych przez inwestorów wynika, iż koszt wykonania fundamentów jest w tej opcji wyższy. Dzieje się tak ze względu na to, iż domy parterowe mają większą powierzchnię zabudowy.

Innym czynnikiem jest złożoność konstrukcji budynku. Doskonale wiadomo, iż im bardziej skomplikowany projekt, tym koszt jego wykonania jest wyższy. Pobudowanie piwnicy, kształt domu czy też rodzaj dachu zdecydowanie wpływa na ponoszone nakłady. Im dom parterowy jest mniejszy, tym koszt jego budowy także jest mniejszy.

Zanim zdecydujesz czy wybudować dom parterowy czy piętrowy, warto zdać sobie sprawę z tego jakiej wielkości działką dysponujesz. Przykładowo, dla budynku parterowego potrzebujesz więcej miejsca, niż dla piętrowego. Należy także pamiętać o czynnikach, które mogą nas ograniczać. Może to być m.in. linia zabudowy oraz uwarunkowana przepisana obowiązkowa odległość od granicy działki sąsiada lub ulicy. A co za tym idzie – im większa działka, tym wyższy koszt jej zakupu.

Kolejne porównanie dotyczy użytkowania mieszkania. Kwestia tyczy się chociażby ogrzewania. Im więcej ścian zewnętrznych, tym koszty utrzymania ciepła w domu są wyższe. Dzieje się tak dlatego, że ciepło ma do „dyspozycji” większą powierzchnię, przez którą może uciec na zewnątrz.

Dom piętrowy to także więcej pomysłów i możliwości na ciekawszą aranżację. Budynek można podzielić na różnorodne strefy funkcjonalne, tworząc przestrzeń prywatną czy też dzienną.

Jaki projekt domu ostatecznie wybrać?

Ostatecznie to, czy użytkownik zdecyduje się na budowę domu parterowego, czy piętowego zależy od indywidualnych upodobań każdego człowieka. Każdy z osobna ma inne wymagania dotyczące idealnego miejsca do życia. Jedni stawiają na funkcjonalność, inni na wygląd, a jeszcze inni starają się połączyć jedną kwestię z drugą. Najważniejsze to tak dopasować budynek, by dobrze współgrał z działką, na której zostanie pobudowany, a koszty jego budowy i utrzymania nie pochłonęły niepotrzebnie zbyt dużego budżetu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *