Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy?

Jedną z pierwszych decyzji, z jaką inwestor musi się zmierzyć jest ustalenie czy dom ma być piętrowy czy parterowy. Porównanie kosztów budowy i wyceny może być bardzo subiektywne.

To czy bardziej opłacalną inwestycją jest budowa domu piętrowego czy parterowego zależy od sytuacji inwestora, lokalnego rynku nieruchomości i lokalizacji.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji warto zadać sobie kilka kluczowych pytań: ile osób ma mieszkać w takim domu, ważne są również takie kwestie jak zapisy w warunkach zabudowy i jaką szerokość ma działka. Odpowiedzi na te pytania mogą być wskazówką, jaki dom wybrać. Schody mogą być niebezpieczne lub niewygodne. Domy parterowe wybierają często osoby starsze, ponieważ wraz z wiekiem, wchodzenie po schodach staje się coraz trudniejsze. Problemy zdrowotne sprawiają, że wchodzenie po schodach może okazać się niemożliwe.

Ludzie wychowujący dzieci również nie są wielkimi fanami schodów. Dzieci mogą mieć trudności z wchodzeniem po schodach, istnieje również ryzyko upadku. W domach piętrowych muszą być zainstalowane bramki na dole i górze schodów, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci. W zależności od układu schodów, mogą one zajmować dużo miejsca wewnątrz domu. Bardzo duże znaczenie ma działka, jej wysokość i kształt, ponieważ może ona determinować wybór konkretnego typu domu. Innym czynnikiem, który może ograniczać inwestora są warunki zabudowy, które mogą zawierać ograniczenia dotyczące wysokości kondygnacji, szerokości elewacji, kąt nachylenia dachu i inne. W podjęciu decyzji może również pomóc porównanie cen poszczególnych elementów. Jeśli chodzi o dom parterowy elementami porównywalnie droższymi będą dach i fundamenty, wiąże się to oczywiście z powierzchnią zabudowy. Nie będą jednak wliczane koszty schodów i stropu, koszt wykończenia poddasza i okien dachowych. Trudno więc jednoznacznie określić, który rodzaj domu jest droższy.

Wady i zalety poszczególnych typów

Duże znaczenie ma technologia budowy, materiałów czy stopnia skomplikowania projektu. Są pewne czynniki, które wpływają na to, że dom parterowy może być droższy. Niewątpliwie większe będą koszty ogrzewania, ponieważ domy jednokondygnacyjne charakteryzują się większą powierzchnią ścian zewnętrznych. Argumentem na korzyść domów piętrowych jest większa powierzchnia użytkowa do zagospodarowania, jednak właściwie zaprojektowany dom parterowy również może posiadać dużą przestrzeń.

W domach piętrowych są większe możliwości podziału na strefy funkcjonalne oraz aranżacji wnętrza. W domach piętrowych może występować uciążliwe zjawisko przenikania dźwięku między piętrami. Jeśli sypialnia znajduje się bezpośrednio nad pokojem rodzinnym, dźwięk z telewizora może przenikać na drugie piętro. Podsumowując częściej klienci decydują się na domy piętrowe, wynika to z tego, że działki są coraz droższe, warto więc całkowicie wykorzystać każdy metr ich powierzchni. Nawet na niewielkiej działce można wybudować funkcjonalny dom piętrowy. Na ryku jest więc zdecydowanie więcej domów piętrowych.

SłabyMiernyŚredniDobryBardzo dobry (Brak głosów)
Loading...

One thought on “Dom parterowy czy piętrowy?

  1. Uważam, że nie ma jednej, jasnej odpowiedzi, jaki rodzaj – piętrowy, czy jednopoziomowy. Każde ma swoje zalety. Trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe i oczywiście upodobania. Moim zdaniem, piętro to zawsze piętro, nawet jak ma się dzieci. Jest wiele form zabezpieczeń wysokościowych, a poza tym dzieci rosną, więc problem po czasie znika. Tak miałam ze swoją pociechą. Ja osobiście wolę piętrowe domy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *