Jak dobrać kolor fugi do płytek i aranżacji wnętrza? 5 praktycznych porad

Jak dobrać kolor fugi do płytek i aranżacji wnętrza? 5 praktycznych porad

Większość z nas wykańcza podłogi i ściany w kuchni, łazience, przedpokoju płytkami ceramicznymi. Niestety sam ich wybór to nie wszystko. Konieczne jest dobranie do nich fug, które będą pasowały zarówno pod względem kolorystyki, jak i szerokości.

Jakie są rodzaje fug?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, jak dobrać fugi do płytek ceramicznych, warto byśmy zastanowili się nad tym, jakie są ich rodzaje. Nie mamy do wyboru tylko jednego materiału na spoiny. Fugi porównać można chociażby na homebook.pl/produkty/fugi. Jak się tam dowiemy, ich rodzajów mamy 4:

  • cementowe – są najczęściej wybierane, sprawdzają się do fugowania małych płytek, jednak nie marmurowych. Najczęściej kładzionych na ścianach. Fugi cementowe nie powinny być narażone na stały kontakt z wodą i silnymi środkami chemicznymi, gdyż mogą się wypłukiwać, przebarwiać;
  • epoksydowe – kupowane rzadziej, ponieważ są droższe, ale odporniejsze. Są doskonałe do stosowania w miejscach narażonych na kontakt z wodą i środkami chemicznymi;
  • cementowo-epoksydowe stosowane są do fugowania nieporowatych płytek ceramicznych, które są narażone na bardzo trudne warunki eksploatacji (wilgoć, środki chemiczne, duże obciążenie). Używa się ich zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków;
  • na bazie cementu z dodatkiem tworzyw sztucznych to najbardziej wytrzymałe. Stosowane mogą być zarówno na wąskich, jak i szerokich spoinach, w tym na podłoży odkształcalnym. Można je stosować również do fugowania płytek na ogrzewaniu podłogowym.

Jak dobrać kolor fug do płytek?

Spoiny są dostępne w wielu kolorach. Ich producenci dbają o to, by było w czym wybierać. Naczelna zasada jest taka, by zdecydować się albo na podobieństwo, albo na kontrast. Tak więc, albo stawia się na spoinę w kolorze dobranym do płytek, albo w zupełnie odmiennym.
Z pewnością nie należy eksperymentować z płytkami kamiennymi. Warto dobrać do nich fugę w zbliżonym kolorze, aby nie dominowała i nie odwracała uwagi od naturalnej tekstury, wyjątkowego wykończenia kamienia. Do płytek gładkich można wybrać kontrastującą spoinę. Dzięki temu można uzyskać zaskakujący efekt. Zwłaszcza warto o tym pomyśleć, jak aranżuje się nowoczesną łazienkę czy kuchnię.

Najpopularniejsze kolory fug

Oczywiście jest kilka uniwersalnych kolorów fug. Jeśli ktoś nie umie się zdecydować, nie chce eksperymentować, to zazwyczaj stawia na spoinę:

  • szarą/beżową – pasują zarówno do jasnych, jak i do ciemnych płytek. Warto wiedzieć, że fugi w tym kolorze są najtańsze;
  • ciemnoszarą – doskonale sprawdza się do ciemnych płytek. Można kupić produkt wzbogacony o brokat. To doda wnętrzu eleganckiego wyrazu;
  • białą – to idealny wybór do niewielkich płytek i mozaiki. Jest dla nich subtelnym tłem.

Jaka szerokość spoiny między płytkami?

Jeśli zaś chodzi o szerokość fugi, to nie dobiera się jej do swoich upodobań, a do rodzaju płytki, jej wielkości i do różnic temperatury. Tak więc, im większe kafelki, tym szersze powinny być odstępy między nimi, a więc i spoiny. Najczęściej przyjmuje się fugi o wymiarach:

  • 1mm – dla mozaik,
  • 3-5 mm – dla płytek średnich,
  • 7-10 mm – dla płytek wielkoformatowych.

Oczywiście na całej powierzchni powinna być taka sama szerokość spoin. Aby to osiągnąć stosuje się krzyżyki dystansowe.

Jak dobrać fugę do aranżacji wnętrza?

Dobrze pomyśleć o tym, by kolor spoiny dobrać też do aranżacji wnętrza. Na podłodze lepiej zastosować ciemniejszą fugę, gdyż jest narażona na brudzenie się. Zwłaszcza tyczy się to kuchni, jak i przedpokoju. Lepsza jest szara niż biała fuga. Co więcej, fuga może sprawić, że wnętrze będzie się prezentować jeszcze bardziej wyjątkowo. Zwłaszcza, jak postawi się na zaskakujący kolor spoiny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *