Do czego służy klucz dynamometryczny?

Do czego służy klucz dynamometryczny?

Nie ma chyba osoby, która w swoim życiu nie musiałaby odkręcać bądź przykręcać śrubki. Zazwyczaj używamy do tego celu kluczy, jakie znajdują się praktycznie w każdej skrzynce z narzędziami. Mają one różne kształty, różne rozmiary i mogą wyć one wykonane z różnych materiałów.

Jednakże potrafią nimi posługiwać się nawet dzieci, gdyż nie potrzeba do tego żadnych umiejętności. Jednakże są klucze, które są bardziej skomplikowane i którymi mogą się posługiwać tylko osoby, które są niejako specjalistami w swoich dziedzinach. Jednym z takich kluczy, jest klucz dynamometryczny, który pozwala określić siłę z jaką powinniśmy dokręcać śruby.

Dlaczego używamy kluczy dynamometrycznych

Zazwyczaj śruby dokręcamy „na oko”. Oznacza to, że po prostu kręcimy kluczem do momentu, aż nie mamy już więcej siły. Jak łatwo się domyśleć, ludzie mają różny poziom siły, więc i śruby dokręcone są w różny sposób. Chociaż nie jest to idealna, jednakże zwykle nie ma ona wpływu na materiały, które śruby skręcają. Jednakże niektóre połączenia, wymagają skręcenia ich z użyciem odpowiedniej siły i granicy tej nie można przekroczyć. Jeżeli tego nie zrobimy, poszczególne elementy można uszkodzić, a ponadto dana część nie będzie działać w sposób prawidłowy. I właśnie do łączenia takich elementów używamy klucza dynamometrycznego. Pozwala on na połączenie elementów z odpowiednią siłą, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom czy innego rodzaju nieprawidłowościom. Taki klucz używa się np. gdy mechanicy dokręcają głowicę silnika. Jest to operacja, która wymaga niezmiernej precyzji i taki klucz niezwykle może pomóc. Podobnie wygląda sprawa z dokręcaniem kół. Jeżeli siła z jaką naciskamy na śruby jest odpowiednia, po pierwsze nie mamy wtedy problemu z odkręceniem śrub, a po drugie mamy pewność, że koła nie odpadną w czasie jazdy.

Jak stosować klucz dynamometryczny

Klucz dynamometryczny posiada wbudowany wskaźnik, za pomocą którego możemy określić siłę, z jaką musimy naciskać na śrubę. Po założeniu klucza na śrubę, możemy powoli zaczynać jej dokręcanie. Musimy pamiętać, aby robić to powoli i spokojnie. W momencie gdy śruba uzyska odpowiedni poziom dokręcenia, usłyszymy charakterystyczne „kliknięcie”, które informuje nas, że powinniśmy zakończyć dokręcanie. Aby upewnić się, że nie popełniliśmy błędu, powinniśmy delikatnie poluzować śrubę i dokręcić ją ponownie, aż do ponownego „kliknięcia”. W starszych modelach klucza, nie spotykamy się kliknięciem, ale musimy obserwować strzałkę, która wskazuje odpowiednie ustawienie śruby.

Czy klucz dynamometryczny powinien znajdować się w każdym domu? Z całą pewnością nie. Jest to narzędzie stosunkowo drogie i jeżeli nie używamy klucza zbyt często, jego zakup mija się z celem. Natomiast trudno sobie wyobrazić np. warsztaty samochodowe bez tego narzędzia. Dzięki niemu wiele prac można wykonać o wiele łatwiej, szybciej i bardziej precyzyjniej. Jeżeli mechanicy samochodowi nie będą ich posiadali, mogą popełniać sporo błędów, co z kolei spowoduje, że klienci nie będą chcieli naprawiać u nich samochodów.

Artykuł stworzony w oparciu o współpracę z serwisem http://wwin.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *